Nedeľa 17.11.2019
Dnes má meniny 
Klaudia
°C
10.06.2019 01:03

Kláštor otvorený turistom s viacerými novinkami


Kláštor premonštrátov v Jasove. Snímka zdroj: jasov.sk


Kláštor Rádu premonštrátov v Jasove sa pýši zrekonštruovaným turistickým centrom. Vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) tu pribudlo niekoľko návštevníckych noviniek, vrátane audio-sprievodcu.


V jasovskom Kláštore premonštrátov oficiálne, aj s požehnaním opáta, otvorili nové turistické informačné centrum. Premonštráti chcú hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom aj vďaka audio-sprievodcovi. Projekt podporila košická krajská samospráva cez program Terra Incognita sumou 7.000 eur. Celkové náklady projektu, aj so spoluúčasťou žiadateľa, ktorým bolo samotné opátstvo, sú 9.312,20 eur.

„Mám radosť, že  môžeme predstaviť a požehnať výsledky krásnej spolupráce. Zrevitalizovali sme miestnosť prvého kontaktu, vybavili ju a pripravili pre našich návštevníkov. Hlavne sme sa snažili ešte začiatkom letných prehliadok pripraviť audio-sprievodcu pre zahraničných turistov. Chceme, aby sa o tomto nádhernom mieste mohli dozvedieť čo najviac, ideálne v ich rodnom jazyku,“ uviedol opát premonštrátov Martin Ambróz Štrbák, O. Praem. Návštevníci sa tak môžu nechať previesť kláštorom v šiestich jazykoch – po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky, poľsky a francúzsky.

„Sme radi, že z dotačného programu Terra Incognita sa nám podarilo zrealizovať ďalší úspešný projekt. Jasov je síce menej známou, no turisticky veľmi atraktívnou lokalitou v našom kraji. Okrem jaskyne či hradu sa pýši Premonštrátskym kláštorom, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Vďaka turistickému sprievodcovi v šiestich jazykoch sa o týchto zaujímavých miestach dozvedia viac aj zahraniční turisti. Verím, že zlepšením turistickej vybavenosti ich do Jasova príde opäť o čosi viac,“povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Veľmi pozitívne je, že začína fungovať spolupráca v rámci celej lokality.  Ak sa pri návšteve gotického kláštora  návštevník preukáže vstupenkou z Jasovskej jaskyne, má nárok na zľavu. Obec navyše zareagovala na mimoriadnu turistickú prepravu Gemerským expresom, keď k nemu pripojila autobusovú dopravu do kláštora i Jasovskej jaskyne.

Audio-sprievodca je aj podľa riaditeľky Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej vynikajúcou formou, ako pomerne jednoduchým spôsobom výrazne skvalitniť ponuku pre návštevníka: „Ešte vlani sme intenzívne na tvorbe audio-guide spolupracovali aj s obcou Ruská Bystrá, kde sa nachádza drevený chrám zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Som presvedčená o tom, že takéto projekty posúvajú úroveň služieb poskytovaných turistovi míľovými krokmi.“ Podľa šéfky krajskej organizácie cestovného ruchu je navyše prístup opátstva k cestovnému ruchu hodný nasledovania.

Vo výpočte noviniek treba spomenúť i nové logo, prostredníctvom ktorého sa chce Opátstvo priblížiť verejnosti. Kláštor je už od mája otvorený turistom a láka k prežitiu príjemného času i nákupu suvenírov, za ktoré už – podobne ako za vstupenky – možno platiť kartou. Od budúceho piatku (14.6.2019) pribudnú pravidelné prehliadky kláštora s historičkami a lákadlom je tiež prehliadka s opátom, ktorá sa bude konať každú nedeľu. Jej termíny budú upresňované s primeraným predstihom na webe jasovského opátstva.

Autor: (TS-Košice Región Turizmus)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2017
MV SR zverejnilo dátum uzavretia 4. hodnotiaceho kola výziev na materské školy
Výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a prestavbu materských škôl boli vyhlásené v januári 2016 v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), ktorého časť spravuje Ministerstvo vnútra SR. Štvrté hodnotiace kolo bude mať uzávierku 14. júla 2017.
viac
10.10.2017
Mestské zastupiteľstvo schválilo tretiu etapu rekonštrukcie centra mesta
Na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (5. 10. 2017) poslanci schválili návrh na realizáciu a financovanie stavby „URBANISTICKO – ARCHITEKTONICKÁ ÚPRAVA CENTRA MESTA – 3. ETAPA“.
viac
25.07.2019
Mesto zrekonštruovalo materskú školu, úver bude splácať sedem rokov
Mesto Štúrovo odovzdalo do užívania zrekonštruované priestory Materskej školy na Družstevnom rade. Počas rekonštrukcie boli obnovené strechy komplexu, všetky pavilóny boli zateplené.
viac
11.11.2019
Obnovili zbrojnicu, stavajú komunitné centrum, problémom je však hlavne voda
V Rykynčiciach v okrese Krupina obnovili hasičskú zbrojnicu, pracujú aj na premene vlastného objektu na komunitné centrum. Na vysoké spolufinancovanie vodovodu momentálne zdroje nemajú.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %