Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
19.03.2019 08:43

Združenie SK8 navrhuje vytvorenie tzv. cestného fondu


SK8 - logo


Financovanie cestnej infraštruktúry a ciest druhej a tretej triedy bolo jednou z hlavných tém rokovania Združenia samosprávnych krajov SK8 v utorok v Topoľčiankach.


Predsedovia samosprávnych krajov sa zhodujú, že financovanie opráv ciest druhej a tretej triedy v správe samosprávnych krajov je dlhodobo poddimenzované a súčasný stav je neudržateľný.       

„Už v minulosti sme sa dohodli, že požiadame vládu o to, aby vznikol iný spôsob financovania dvojok a trojok. Štrukturálny, resp. investičný dlh je téma, odkedy kraje vznikli. Máme už niektoré čísla, ktoré hovoria, že počas 17-ročnej existencie vyšších územných celkov sa stav infraštruktúry ciest druhých a tretích tried zhoršuje. Máme zásadný problém v systémovom nastavení financovania,“ povedal predseda SK8 Jozef Viskupič.       

Na januárovom stretnutí so zástupcami Ministerstva financií SR sa členovia združenia SK8 dohodli, že poskytnú údaje o stave cestných úsekov za všetky kraje i údaje o desaťročnom financovaní ciest druhej a tretej triedy v jednotlivých krajoch. „Z týchto údajov by sa mala vypracovať základná matrica, koľko peňazí sa investovalo, akým spôsobom boli použité, v akom stave je infraštruktúra. Následne prikročíme ku konkrétnym riešeniam,“ povedal Viskupič.       

Jedným z možných spôsobov financovania ciest v správe samosprávnych krajov by mohlo byť vytvorenie tzv. cestného fondu. „Takýto fond tu existoval do roku 2001, keď bol zrušený. Podobný fond funguje aj v Českej republike, kde doňho prichádzajú financie aj zo štátneho rozpočtu a využívaný je na opravy ciest druhej a tretej triedy, ktoré tiež spravujú samosprávne kraje,“ povedal predkladateľ návrhu Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja. Podľa jeho slov je na rokovaní s vládou, či bude vôbec o vytvorení fondu uvažovať a akým spôsobom by sa mal napĺňať. „Je však jasné, že tie finančné prostriedky, ktoré nám tečú z daní z príjmov fyzických a právnických osôb, sú nepostačujúce na financovanie opráv,“ povedal Baška.       

Trenčiansky samosprávny kraj spravuje 1500 kilometrov ciest druhej a tretej triedy. „Teraz investujeme 6 miliónov eur ročne, v minulosti to bolo zhruba 1,5 milióna eur. Ak dáme ročne 15 mil. eur, tá obnova je v desaťročnom cykle a to ešte nepočítame mosty, ktoré sú v zlom technickom stave,“ vyčíslil Baška. Žilinský samosprávny kraj by podľa slov jeho predsedníčky Eriky Jurinovej potreboval na stabilizáciu ciest druhej a tretej triedy 40 miliónov eur. „A to by sme opravili len tie najhoršie úseky,“ skonštatovala.       

Dlhodobým problémom krajských samospráv sú aj nevysporiadané pozemky pod cestnou infraštruktúrou. „Odstránenie investičného dlhu a vyrovnanie sa s pozemkami pod našimi cestami sa blíži k sume 2,7 miliardy eur. Celkovo 80 percent nevysporiadaných pozemkov pod cestami druhej a tretej kategórie je vážny problém,“ skonštatoval Viskupič.      

Podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Jozefa Belicu sa tento problém netýka len krajov, ale ohrozuje aj samotný štát. „Ak by sme my chceli vykúpiť tú pôdu z našich peňazí, sú to dva ročné rozpočty. A treba povedať, že už sa organizujú rôzne mafie, ktoré skupujú a sceľujú tieto pozemky. Keď to majú scelené, musíme im ešte my platiť mýto,“ potvrdil Belica. Problémová je potom podľa jeho slov aj oprava týchto ciest. „Ťažko zasahovať do rekonštrukcie týchto ciest, ak sú postavené na cudzom pozemku. Týka sa to pritom nielen ciest druhej a tretej triedy, ale aj prvej a to je riziko pre štát. Treba ten problém raz a navždy doriešiť,“ tvrdí Belica.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2017
Cestári majú najviac práce na Orave, Liptove a Kysuciach
Na cestách II. a III. triedy v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja upravujú cestári zjazdnosť vozoviek v rámci zimnej údržby. Najviac práce je podľa riaditeľa odboru dopravy ŽSK Ivana Mokrého v severných regiónoch Žilinskej župy.
viac
06.12.2017
Bratislava predkladá mestským poslancom na schválenie rozvojový rozpočet
Rozpočet nhlavného mesta na rok 2018 plánuje celkové príjmy vo výške 368,2 mil. eur, čo predstavuje medziročné navýšenie o 7,3 %. V rovnakej sume sú plánované aj výdavky mesta.
viac
17.12.2018
Združenie SK8 upozorní na kritickú dopravnú situáciu
Predsedovia samosprávnych krajov doručia Ministerstvu dopravy a výstavby SR a vláde spoločné stanovisko, v ktorom upozornia na dôležitosť dostavby diaľničného tunela Višňové a zároveň pomenujú kritické úseky ciest vo všetkých samosprávnych krajoch.
viac
24.03.2019
Samosprávne kraje spoločne podporia projekt obnovenia záchytiek
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba požiadal predsedov všetkých samosprávnych krajov na Slovensku o podporu projektu znovuobnovenia záchytných služieb na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %