Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
14.07.2018 04:30

Začínajú prípravné práce na rekonštrukcii Južného opevnenia Trenčianskeho hradu


Ilustračná snímka


V budúcom týždni sa začne s budovaním dočasnej prístupovej cesty k Južnému opevneniu Trenčianskeho hradu cez lesopark Brezina tak, aby sa k opevneniu dostali ťažké vozidlá. Trenčiansky samosprávny kraj totiž už v najbližšom začne s avizovanou rekonštrukciou južného opevnenia.


Ako Trenčiansky samosprávny kraj pred nedávnom avizoval, v rámci spoločného projektu s moravským mestom Bučovice a mestom Trenčín župa sprístupní návštevníkom Trenčiansky hrad aj z jeho Južného opevnenia. Pre turistov to bude znamenať väčší návštevnícky komfort vďaka novej samostatnej pokladni, menšie čakacie doby, celkom nový prehliadkový okruh, v rámci ktorého sa sprístupnia tie priestory hradu, ktoré doteraz nebolo možné vidieť. Projekt nesie názov TreBuCHET – Trenčín, Bučovice, Chránime európske tradície a jeho celkový rozpočet predstavuje 3 milióny eur.

Rekonštrukčné práce na južnom opevnení Trenčianskeho hradu začínajú práve v týchto dňoch. Aby sa na stavenisko bezpečne dostala aj ťažká technika, prvým krokom rekonštrukcie je vybudovanie dočasnej prístupovej cesty, vedúcej cez lesopark Brezina. Dočasná komunikácia bude realizovaná asfaltobetónom, ktorý bude položený na vrstvu štrkodrviny. Požiadavka na takýto prístup na stavenisko bola vznesená Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne, aby sa predišlo možnosti poškodenia prípadných archeologických nálezov, ktoré sa môžu nachádzať pod terajšou nespevnenou cestou. Tá vedie cez archeologickú lokalitu a akékoľvek práce preto podliehajú zákonu o ochrane pamiatkového fondu.

Pohyb vozidiel smerujúcich na stavbu v rámci rekonštrukcie južného opevnenia hradu bude smerovaný po Kukučínovej ulici smerom k hotelu na Brezine, odkiaľ budú pokračovať po jestvujúcej ceste smerom k pamätníku, okolo Tarzánie. Dočasná prístupová cesta bude začínať v blízkosti pamätníka, pokračovať bude smerom k Čerešňovému sadu až po Južné opevnenie hradu. Práve v tomto úseku sa v utorok 10. júla 2018 začali výruby stromov, ktoré povolil Okresný úrad v Trenčíne. Následne sa začne s budovaním spomínanej dočasnej prístupovej cesty. Trenčiansky samosprávny kraj spolu s mestom Trenčín preto prosí návštevníkov Breziny, aby rešpektovali dopravné značenie a skutočnosť, že predmetná cesta bude oficiálnym staveniskom. Z bezpečnostného hľadiska je dôležité vyhnúť sa, resp. byť ostražitý na tejto trase v čase, kedy bude povolený vjazd vozidlám stavby, teda denne od 7.00 h – 18.00 h aj počas víkendov.

Podrobnejšie informácie o rekonštrukcii Južného opevnenia Trenčianskeho hradu a tiež o aktivitách partnerských miest projektu si môžete prečítať na tejto adrese.

Autor: (tsk-text vznikol v spolupráci s mestom Trenčín)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.11.2016
Trenčiansky hrad je opäť sprístupnený verejnosti aj cez týždeň
Od 29. októbra 2016 je Trenčiansky hrad opäť otvorený aj počas týždňa. Po necelom mesiaci vytrvalých prác sa robotníkom podarilo odstrániť kovovú konštrukciu spred vstupu na hrad.
viac
06.06.2018
Na Trenčianskom hrade má byť nový vstup so samostatnou pokladňou
V rámci rekonštrukcie opevnenia sa práve v priestoroch južných hradieb vybuduje celkom nový vstup na hrad so samostatnou pokladňou. Návštevníkom sprístupní aj tie priestory hradu, do ktorých doteraz nahliadnuť nemohli.
viac
19.11.2018
Výstava Osudové osmičky Trenčína
Výstava približuje históriu Trenčína prostredníctvom osudových osmičkových letopočtov, ktoré formovali moderné dejiny slovenského národa. Osmička bola pre Trenčín osudná aj v minulosti a znamenala pre mesto zásadné osudové prevraty.
viac
19.03.2019
Rekonštrukcia administratívnej budovy na Trenčianskom hrade napreduje
Rekonštrukčné práce na dvoch významných projektoch na Trenčianskom hrade pokračujú podľa plánu. Podľa harmonogramu pokračujú aj práce na sprístupnení Južného opevnenia. Presvedčiť sa o tom prišiel osobne priamo na hrad v pondelok 18. marca 2019 aj trenčiansky župan Jaroslav Baška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %