Streda 19.09.2018
Dnes má meniny 
Konštantín
25°C Bratislava
18.06.2018 10:11

Výstava Zbohom vojna priblíži jeden z najkrvavejších konfliktov


Plagát - pozvánka


Od ukončenia prvej svetovej vojny uplynulo 100 rokov. Zapojilo sa do nej viac ako 30 štátov a vyžiadala si životy 10 miliónov ľudí. Bola jedným z najkrvavejších konfliktov v dejinách ľudstva, ktorý priblíži výstava s názvom Zbohom vojna, sprístupnená v piatok v Pohronskom múzeu v Novej Bani.


Návštevníci môžu na nej vidieť predmety z frontu prvej svetovej vojny, ale aj z nie vždy bezpečného zázemia. Tematicky je rozdelená do dvoch častí. V prvej sa nachádzajú predmety reprezentujúce zázemie, dennú spotrebu, ale aj vidiecky či meštiansky dobový odev, dokumenty a fotografie. Venuje sa problematike rekvirácie kovov a zvonov. "V zbierkach nášho múzea máme uchovanú časť pôvodného veľkého zvona z radnice. Táto časť obsahuje spomienkové predmety s podobizňami panovníkov, veci vyrobené z častí vojenského materiálu," priblížila riaditeľka múzea Katarína Konečná.       

Druhá časť výstavy približuje problematiku frontu. Pre prvú svetovú vojnu bol typický zákopový systém. Návštevník tu uvidí rôzne typy zbraní, od bodákov, tesákov, šablí, cez krátke palné zbrane až po dlhé palné. "Okrem zbraní sú vystavené predmety z výstroja vojaka, uniformu rakúsko-uhorského pešiaka a československého legionára zo 7. streleckého tatranského pluku. Unikátom je posteľ z vojenského lazaretu," dodala Konečná s tým, že záver výstavy je venovaný vzniku nástupníckych štátov vrátane Československej republiky.       

Výstava, ktorá potrvá do 16. septembra, vznikla v spolupráci s Tekovským múzeom v Leviciach, Múzeom Jána Thaina v Nových Zámkoch, SNM - Historickým múzeom Bratislava, Vojenským historickým ústavom v Piešťanoch a Military múzeom v Pohronskom Ruskove. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
Na Slávnosti ruží budú podávať medovinu z ružových lupeňov
Už deviatykrát otvorí kaštieľ v Dolnej Krupej pri Trnave svoje brány Slávnosti ruží.
viac
23.06.2016
Keď sa pália Jánske ohne
Na svätého Jána - deň letného slnovratu 24. júna - sa sústreďovalo aj na Kysuciach veľa zvykov a povier. Jánske zvyky tu boli odjakživa spojené s pálením svätojánskych ohňov na kopcoch v predvečer svätého Jána.
viac
11.08.2016
V Gelnici sa stretnú baníci z piatich krajín
Viac ako 700 baníkov zo Slovenska a okolitých štátov sa od piatka (12. 8.) do nedele (14. 8.) zúčastní 9. stretnutia banských miest a obcí, ktoré sa uskutoční v Gelnici.
viac
10.03.2018
Mestské múzeum v Seredi pripravilo v marci výstavu, prednášku i tvorivé dielne
Výstavu, prednášku alebo tvorivé dielne pripravilo v marci Mestské múzeum v Seredi. TASR o tom informovala vedúca múzea Mária Diková. Vo štvrtok 15. marca sa uskutoční vernisáž výstavy Dotyky s umením.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.43 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.23 %