Streda 21.11.2018
Dnes má meniny 
Elvíra
3°C Bratislava
18.06.2018 10:11

Výstava Zbohom vojna priblíži jeden z najkrvavejších konfliktov


Plagát - pozvánka


Od ukončenia prvej svetovej vojny uplynulo 100 rokov. Zapojilo sa do nej viac ako 30 štátov a vyžiadala si životy 10 miliónov ľudí. Bola jedným z najkrvavejších konfliktov v dejinách ľudstva, ktorý priblíži výstava s názvom Zbohom vojna, sprístupnená v piatok v Pohronskom múzeu v Novej Bani.


Návštevníci môžu na nej vidieť predmety z frontu prvej svetovej vojny, ale aj z nie vždy bezpečného zázemia. Tematicky je rozdelená do dvoch častí. V prvej sa nachádzajú predmety reprezentujúce zázemie, dennú spotrebu, ale aj vidiecky či meštiansky dobový odev, dokumenty a fotografie. Venuje sa problematike rekvirácie kovov a zvonov. "V zbierkach nášho múzea máme uchovanú časť pôvodného veľkého zvona z radnice. Táto časť obsahuje spomienkové predmety s podobizňami panovníkov, veci vyrobené z častí vojenského materiálu," priblížila riaditeľka múzea Katarína Konečná.       

Druhá časť výstavy približuje problematiku frontu. Pre prvú svetovú vojnu bol typický zákopový systém. Návštevník tu uvidí rôzne typy zbraní, od bodákov, tesákov, šablí, cez krátke palné zbrane až po dlhé palné. "Okrem zbraní sú vystavené predmety z výstroja vojaka, uniformu rakúsko-uhorského pešiaka a československého legionára zo 7. streleckého tatranského pluku. Unikátom je posteľ z vojenského lazaretu," dodala Konečná s tým, že záver výstavy je venovaný vzniku nástupníckych štátov vrátane Československej republiky.       

Výstava, ktorá potrvá do 16. septembra, vznikla v spolupráci s Tekovským múzeom v Leviciach, Múzeom Jána Thaina v Nových Zámkoch, SNM - Historickým múzeom Bratislava, Vojenským historickým ústavom v Piešťanoch a Military múzeom v Pohronskom Ruskove. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2018
Zážitky v regióne zvečnené na fotografiách budú súťažiť o prvenstvo
Postup do celoslovenskej fotografickej súťaže čaká na víťaza fotosúťaže s názvom Môj zážitok v Regióne Gron, ktorú vyhlásila Oblastná organizácia cestovného ruchu (OO CR) Región Gron.
viac
26.09.2018
V Krajskom múzeu v Prešove vám priblížia osudové roky 1918 a 1968
Poprava 41 vojakov a dvoch civilistov. Takto neslávne prežívali koniec 1. svetovej vojny obyvatelia Prešova. Výstava „V osudových rokoch 1918 & 1968“ v Rákociho paláci ponúka kritický pohľad na udalosti spred sto rokov a na dramatické chvíle z augusta 1968.
viac
15.10.2018
Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy venované krojom
Ponitrianske múzeum pripravuje na november vo svojich pobočkách v Šali a v Zlatých Moravciach nové výstavy. Podľa slov PR manažérky múzea Ľubice Packovej-Zahradárovej sa budú obe venovať ľudovým krojom.
viac
02.11.2018
Pozvánka na filatelistickú výstavu
Mesto Žilina vás pozýva na „Príležitostnú výstavu k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny“ a uvedenie príležitostnej poštovej známky. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 5. novembra 2018 o 16.00 hod. na Radnici mesta Žilina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.74 %