Nedeľa 18.08.2019
Dnes má meniny 
Elena, Helena
°C
12.08.2019 08:25

Výročie SNP oslávia Šaľania pri zreštaurovanom pamätníku


Pamätník SNP na Dolnej ulici v Šali. Snímka zdroj: Šaľa24.sk


Mesto Šaľa dalo zreštaurovať pamätník SNP na Dolnej ulici v Šali. Reštaurátorské práce zahŕňajú odstránenie starého náteru a nečistôt, doplnenie výpadkov, farebnú retuš a náter.


„Na čistenie sa používajú rôzne technológie, či už tlakové, chemické, tepelné a mechanické,“ informovala Dajana Hanesová z Mestského úradu v Šali. Najväčšie poškodenie spôsobujú podľa jej slov vandali, vtáctvo a poveternostné vplyvy.       

Celkové náklady na reštauráciu diela vybudovaného v roku 1972 sú vyčíslené na viac ako 12.000 eur. Práce by mali byť ukončené v priebehu tohto mesiaca. „Pri pamätníku sa každoročne stretávame, aby sme si pripomenuli nielen Deň víťazstva nad fašizmom, ale aj výročie SNP. Tento rok to bude už pri vyčistenom a zreštaurovanom pomníku,“ uviedla Hanesová.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2016
Krajské oslavy SNP na Jankovom vŕšku
Výročie Slovenského národného povstania, ktoré je významným medzníkom v histórii slovenského národa si pripomínajú v mnohých obciach a mestách. V sobotu 27. augusta 2016 si ho pripomenú na Jankovom vŕšku, kde sa uskutočnia Krajské oslavy SNP.
viac
19.01.2018
Pochod vďaky SNP sa bude konať už túto sobotu
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pozýva nca 43. ročník tradičného zimného turistického podujatia Pochod vďaky SNP, ktorý bude slávnostne otvorený v sobotu 20. januára 2018 o 9:30 hod. pri Pamätníku padlých v obci Cigeľ.
viac
13.08.2019
Poľnú nemocnicu na Sekaninách zrekonštruovali
Poľnú nemocnicu na Sekaninách v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, kde bývali zranení partizáni, zrekonštruovali. Verejnosť si ju bude môcť pozrieť počas osláv 75. výročia Slovenského národného povstania a 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, ktoré sa uskutočnia 17. augusta.
viac
17.08.2019
V záhrade trnavského múzea sa usadia vojenské tábory aj s technikou
Slovenskí vojaci s výzbrojou a výstrojom, ktorí sa zapojili do bojov Slovenského národného povstania, sa na konci augusta usadia v záhradách Západoslovenského múzea. Klub vojenskej histórie (KVH) Trnavská posádka pripravuje rekonštrukciu udalostí pri odchode vojakov a dobrovoľníkov z Trnavy do SNP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.83 %