Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
14.11.2018 06:55

Víkend zatvorených hraníc už v sobotu


Ilustračná snímka BSK


Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa už po tretí raz pripravili Víkend zatvorených hraníc ako sprievodné podujatia Festivalu Slobody.


Uskutoční sa v sobotu 17. novembra 2018 na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Vyvrcholením bude sviečkový pochod k Pamätníku "Obetiam železnej opony" o 17:00 hodine.

„Je dôležité nezabúdať na históriu a udalosti, ktoré sa odohrali. Až pri ich pripomínaní si uvedomíme, aké šťastie máme. Že žijeme slobodne, môžeme cestovať, vyjadrovať sa. Preto si vážme, čo máme a myslime na to, čo museli obetovať naši otcovia a dedovia. Neraz priniesli aj obeť najvyššiu, svoje životy,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Spomienkové podujatie Víkend zatvorených hraníc pripomína režim na Železnej opone a to symbolickým uzavretím hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Cez hranice bude možné prejsť len s "výjazdnou doložkou", ktorú vám pomôžu organizátori na mieste vybaviť. Hranice sa symbolicky “uzavrú“ ráno o 10:00 hodine a “otvoria” sa o 17:00 hodine čítaním mien obetí železnej opony a pochodom so zapálenými sviečkami k pamätníku.

Bratislavský samosprávny kraj pod Cyklomostom slobody osadil pred 4 rokmi pri príležitosti 25. Výročia Nežnej revolúcie a strhnutia Železnej opony maketu signálnej steny, ktorá je ukážkou ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu 50 rokov. V životnej veľkosti tak môže každý vidieť, aké prekážky museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe. Nachádzajú sa tam typické valce ostnatého drôtu, protitankové prekážky, pieskové plochy, ktoré odhaľovali stopy utečencov a iné zariadenia, ktoré pohraničiari používali na zabránenie útekom. Signálnu stenu vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií poskytnutých v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa.

Autor: (ts-bsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2016
Deň otvorených dverí Ústavu pamäti národa
Ústav pamäti národa pripravil na štvrtok 20. októbra 2016 Deň otvorených dverí ÚPN. V čase od 9. do 16. hodiny bude v jeho sídle na Miletičovej 19 a v Archíve ÚPN na Miletičovej 7 prezentovaná činnosť inštitúcie.
viac
09.11.2016
Na Cyklomoste slobody vyrastie železná opona
Súčasťou šiesteho ročníka Festivalu slobody bude aj Víkend zatvorených hraníc, ktorý spoluorganizuje Bratislavský samosprávny kraj. Na Cyklomoste slobody tak od 18. do 20. novembra bude musieť každý spomaliť a okúsiť tak atmosféru totality.
viac
05.11.2017
Ústav pamäti národa pripravil už siedmy ročník Festivalu slobody
Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či koncert.
viac
15.10.2018
Cyklomost Slobody prilákal 3 591 ľudí
Priestor pod cyklomostom Slobody v Devínskej Novej Vsi zaplnilo uplynulú sobotu množstvo ľudí. Dôvodom nebolo len slnečné počasie, ale najmä pestrý program plný vystúpení a atrakcií v rámci podujatia Deň európskej spolupráce 2018 – Namaľujme si budúcnosť spoločne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %