Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
01.03.2018 08:18

V obci Mojš osadili nové hniezdo, má prilákať ďalší pár bocianov


Foto: Erika Ďurčová, TASR


V Mojši pri Žiline osadili v stredu (28. 2.) bocianie hniezdo, ktoré vyrobili žiaci zo základnej školy vo Varíne v rámci environmentálnej výchovy Školy ochrany prírody.


Podľa pracovníčky pre environmentálnu výchovu Správy Národného parku (NP) Malá Fatra so sídlom vo Varíne Gabriely Kalašovej využili stĺp s hniezdnou podložkou, na ktorej chýbal prútený základ. "Pri výstavbe Vodného diela Žilina osadili stĺpy s hniezdnymi podložkami ako kompenzačné opatrenie. Žiaľ, za dvadsať rokov nedošlo k ich obsadeniu bocianom, pretože chýba prútený základ. Deti ho pomáhali vyrábať a teraz boli pri jeho osadení na stĺp. Dôležitý moment je, že videli prácu ochranárov v praxi a nemali len suché prednášky," uviedla Kalašová.       

Zoológ Správy NP Malá Fatra Martin Hatala doplnil, že snahou osadenia hniezda je vylepšiť možnosti pre bociana bieleho. "Uprednostňuje skôr intravilán, teda zastavané územie, nie otvorenú krajinu. Táto podložka je na hranici zastavaného územia a predpokladáme, že by tu mohol bocian zahniezdiť. Uvidíme, či sa to podarí. Lebo živočíchy si vyberajú svoje miesto a nemusí sa im to vždy páčiť. Železná konzola určite nepriláka bociana, takže sme na ňu položili vypletený veniec z konárov, ktorý je pevne uchytený. O chvíľu prichádza jar a bocianov v okolí Žiliny je dosť. Dúfame, že tu zahniezdia," povedal Hatala.       

"V centre obce máme jedno hniezdo už dlho a pamätám si ho ešte ako malý chlapec. Bociany majú väčšinou dve, tri mladé. Ale minulý rok sa podarilo, že mali štyri mladé. To bola rarita a asi sa im darí v obci veľmi dobre," dodal starosta Mojša Štefan Svetko.       

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.04.2016
Pripravované občianske združenie pre zpozárov a matrikárov Slovenska
Snahou združenia bude podporovať tvorivosť zpozárov (prípadne matrikárov) a adekvátne ich odmeňovať za to, že svoje myšlienky sprístupnia tým, ktorí sa nechajú radi inšpirovať.
viac
05.07.2016
Brezno chce pritiahnuť nových obyvateľov, ponúka nové parcely
Metropola Horehronia chce prilákať nových obyvateľov, a preto prichádza s ponukou predaja nových, a ako sama tvrdí, zaujímavých pozemkov v častiach mesta Rohozná a na Mazorníku či už pre moderné bývanie, alebo rozbehnutie a zefektívnenie podnikateľskej činnosti.
viac
05.04.2017
Belorítkam osadili pod Mostom SNP 60 umelých hniezd
V podhľade bratislavského Mosta SNP osadili 60 umelých hniezd pre chránené belorítky. Inštalácia prebehla v noci nadnes v koordinácii s ochranármi. Belorítkam totiž minulý rok v máji zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy na staromestskej časti mosta, 66 hniezd.
viac
03.10.2017
V Šali pribudne sedem nových bezpečnostných kamier
V mestskej časti Veča v Šali pribudne sedem nových bezpečnostných kamier. Mesto na ne získalo 10 000 eur z Rady vlády SR pre prevenciu kriminality.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %