Sobota 24.08.2019
Dnes má meniny 
Bartolomej
°C
21.02.2018 11:45

V múzeu predstavia figurínu A. Warhola v životnej veľkosti


Ilustračná snímka


Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach verejnosti predstavilo figurínu kráľa popartu v životnej veľkosti, zreštaurovanú krstnú košieľku jeho rodiny, a tiež nový depozitár.


      "Vystupoval ako extravagantný extrovert a pritom bol skromný introvert, čo vystihla figurína z dielne českého výtvarníka Radka Nivnického. Je dôkladne prepracovaná na základe štúdie osobnosti kráľa popartu. Pôsobí ako živá," uviedla pre TASR riaditeľka múzea Ľudmila Štecová. V jeho šatníku podľa jej ďalších slov nesmeli chýbať saká, či už tmavé alebo kárované, košele, rifle, kožené a džínsové bundy, kravaty, pásikavé tričká, roláky. "Už len svojou samotnou existenciou nepriamo ovplyvňoval módu mladých a stával sa pre nich akýmsi vzorom. Jeho nezabudnuteľný už legendárny štýl oslovil aj mnohých módnych návrhárov," poznamenala.      

Nový depozitár bude verejnosti prístupný k nahliadnutiu len jeden deň. Od štvrtka (22.2.) bude podľa Štecovej definitívne uzatvorený a prístup doň budú mať len špecializovaní pracovníci múzea. "Je upravený tak, aby zaisťoval bezpečnosť zbierok a zároveň spĺňal všetky nároky na ich preventívnu konzerváciu, vytváral také klimatické podmienky, pri ktorých by bol proces degradácie materiálov čo najpomalší," spomenula s tým, že priestory musia byť okrem iného čisté, primerane suché a vetrané, tiež bez priameho osvetlenia. Podlahy sú preto hladké bez škár, dobre udržiavateľné a neodparujúce škodlivé látky. "Nátery stien sú minerálneho charakteru, priedušné, neglejené. Úložný mobiliár je konzultovaný s odborným tímom múzea, urobený na mieru podľa potrieb a obsahu zbierkového fondu," doplnila.       

Návštevníci múzea budú mať možnosť tiež vidieť zreštaurovanú krstnú košieľku rodiny Warholovcov, v ktorej boli pokrstení všetci traja bratia - Paul, John a Andy. Podľa riaditeľky je to jeden z najvzácnejších artefaktov v múzeu. "Súčasťou expozície je od roku 1991. Na jej zreštaurovanie sme získali približne 1800 eur z Fondu na podporu umenia," podotkla.       

Vlani múzeum navštívilo približne 26.000 ľudí, v roku 2016 ich bolo okolo 15.000. "V knihe návštev nám v minulom roku pribudlo 124 strán so zápismi od návštevníkov z celého sveta, napr. z Austrálie, Kanady, Juhoafrickej republiky, Tajwanu, Čile, Izraela, Litvy a ďalších európskych štátov," informovala lektorka múzea Jarmila Suchá.

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v americkom Pittsburghu. Bol najmladším synom rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, ktorí emigrovali z obce Miková v okrese Stropkov. V 60. rokoch začal v New Yorku s maľbami slávnych amerických produktov, napr. plechoviek Campbellovej polievky. Preslávil sa tiež tvorbou portrétov slávnych ľudí ako Marilyn Monroe či Elvis Presley. Okrem toho vytvoril niekoľko desiatok filmov.       

Na jeho počesť vzniklo v septembri 1991 v Medzilaborciach MMUAW ako historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú okrem spomínanej košieľky prezentované jeho podobizne z detstva či jediný exemplár platne s nahrávkou spevu jeho matky Júlie a iné.       Vo štvrtok 22. februára si verejnosť pripomenie 31 rokov od úmrtia Andyho Warhola.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.04.2019
Múzeum sprístupnilo štvrtý depozitár, prezentuje archeológiu
Ľubovnianske múzeum nedávno sprístupnilo na hrade ďalší depozitár, tentoraz prezentuje zbierkové predmety z archeológie. Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík objasnil, že už niekoľko rokov systematicky pracujú na zlepšení podmienok na uchovávanie vzácnych artefaktov.
viac
25.06.2019
Krajské múzeum v Prešove otvorí svoj depozitár pre verejnosť
Návštevníci múzeí vo všeobecnosti nemajú možnosť vidieť, čo sa odohráva v ich zákulisí, pretože depozitáre sú verejnosti spravidla neprístupné. Ich primárnym cieľom je bezpečné uloženie a ochrana zbierkových predmetov.
viac
26.06.2019
Krajská dominanta láka návštevníkov na leto plné zážitkov
Prázdninové mesiace júl a august využite na návštevu Trenčianskeho hradu v správe Trenčianskeho múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti župy!
viac
09.07.2019
Múzeum pozýva na prednášky o umení a Andym Warholovi
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach pripravilo pre svojich návštevníkov počas leta sériu prednášok. Informuje o tom internetová stránka múzea.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.74 %