Štvrtok 20.06.2019
Dnes má meniny 
Valéria
°C
31.05.2019 01:45

Tribečské múzeum približuje problematiku národných parkov i CHKO


Pozvánka na podujatie


Tribečské múzeum v Topoľčanoch približuje problematiku veľkoplošných chránených území - národných parkov Slovenska, chránenej krajinnej oblasti okresu Topoľčany a maloplošných chránených území okresu Topoľčany. Podujatie je určené pre deti materských a žiakov základných škôl.


„Naším cieľom je podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu a ekologickému správaniu sa žiakov, k ochrane prírody a životného prostredia, pochopeniu významu diverzity a postavenia človeka v prírode, formovaniu zodpovedného správania sa voči prírode a  rozvoj kreativity a výtvarného cítenia,“ uviedol Ľubomír Opáth z Tribečského múzea. Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou Človek a príroda bude sprístupnené v priestoroch múzea do 30. augusta.

Teoretická časť poskytuje informácie o významných prvkoch charakteristických pre dané územia a poukazuje na druhovú rozmanitosť fauny a flóry. Návštevníci sa dozvedia, kedy a kde bol vyhlásený prvý národný park na svete a na Slovensku, prečo 24. mája oslavujeme Európsky deň prírodných a národných parkov.

Tvorivá časť je príležitosťou využiť vlastné možnosti a schopnosti detí, žiakov pri modelovaní rastlín, živočíchov, nerastov, výrobe ozdobných predmetov, ako sú magnetky a medailóniky. Využíva sa papier, hrnčiarska hlina, prírodný materiál. Pre starších sú pripravené aj vedomostné testy a kvízy, pre najmenších omaľovánky.       

Súčasťou podujatia je výstava 127 výtvarných prác zo súťaže Príroda očami detí – výtvarné stvárnenie živej a neživej prírody. Súťaž mala okresný charakter a bola vyhlásená pre deti materských škôl (MŠ), žiakov I. stupňa základných škôl (ZŠ) a žiakov špeciálnych základných škôl v okrese Topoľčany. V kategórii materské školy boli ocenené práce z MŠ Tribečská a MŠ Ľ. Fullu Topoľčany. V kategórii I. stupeň základných škôl získali ocenenia práce detí zo ZŠ Ludanice a ZŠ Tribečská Topoľčany. V kategórii špeciálne školy boli ocenené práce zo Spojenej školy Pod kalváriou Topoľčany a Spojenej školy internátnej na Tovarníckej ulici v Topoľčanoch.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2016
Prielom Hornádu budú môcť splavovať vodáci, ochranári s tým nesúhlasia
Pred začiatkom letnej turistickej sezóny v Národnom parku Slovenský raj po 30 rokoch obnovili splavovanie Hornádu. Ochranári však s touto akciou nesúhlasia.
viac
03.10.2016
Tribečské múzeum pripravilo Mandaly úrody
Netradičné prezentačné podujatie Mandaly úrody pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Je spojené s tvorivou dielňou a približuje význam kultúrnych rastlín slúžiacich ako zdroj výživy ľudí a zvierat alebo surovina pre spracovateľský priemysel.
viac
28.11.2016
Tribečské múzeum predstavuje život v lesných a vodných biotopoch
Takmer 100 kusov preparátov plazov, obojživelníkov, rýb, vtákov a cicavcov obývajúcich prevažne lesné a vodné biotopy predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch.
viac
05.01.2017
L. Sólymos je za vyhlásenie NP Podunajsko, ak bude mať reálne základy
Minister životného prostredia László Sólymos je za vyhlásenie národného parku Podunajsko na západnom Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %