Utorok 16.07.2019
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
15.12.2018 04:39

Terasy pomôžu oživiť centrum aj mimo hlavnej sezóny


Ilustračná snímka (msú)


Radnica v Liptovskom Mikuláši predlžuje obdobie, počas ktorého majú podnikatelia možnosť platiť za letné terasy svojich prevádzok v meste len symbolický poplatok. Jednohlasne to potvrdili poslanci mestského zastupiteľstva.


Zmenou sa možnosť zníženia poplatku za terasu pre miestnych podnikateľov predĺžila o tri mesiace, platiť bude od 1. apríla do 31. októbra bežného roka (doposiaľ platila možnosť využiť symbolický poplatok za terasu v mesiacoch jún – september). Radnica takouto podporou podnikania očakáva čulejší život v centre aj počas obdobia, ktoré je mimo hlavnej letnej sezóny.   „Vyšli sme v ústrety požiadavke Občianskeho združenia Živé námestie, ktorého sme členom. Jeho cieľom je oživiť najmä centrum mesta, kde je terás v rámci Mikuláša najviac. Prevádzkovatelia gastronomických prevádzok budú môcť za výhodnejších podmienok využiť aj ostatné klimaticky vhodné obdobie roka pre umiestnenie sezónnej alebo letnej terasy,“ zhodnotil primátor Ján Blcháč. 

Týmto krokom mesto neprichádza o možnosť regulácie terás, najmä ich rozlohy. „Predĺženie zvýhodneného obdobia nespôsobí, že námestie bude v lete príliš zapratané terasami, pretože ich umiestnenie je v zmysle všeobecne záväzného nariadenia možné len v nadväznosti na priľahlú prevádzku. Terasa tiež nemôže zasahovať do ostatných funkcií verejného priestranstva pešej zóny,“ vysvetlila Anežka Makovická z mikulášskej radnice. V letnom období roku 2018 bola požiadavka zo strany prevádzkovateľov zariadení na umiestnenie 23 sezónnych terás. Zvýhodnená sadzba za terasu predstavuje cent za meter štvorcový a deň. 

Autor: (ts-MsÚ Liptovský Mikuláš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2016
Znížením dane za letné terasy chce radnica oživiť centrum mesta
Samospráva Liptovského Mikuláša sa rozhodla bojovať s vyľudneným hlavným námestím.
viac
31.10.2016
Poplatok za rozvoj sa v Žiari nad Hronom platiť nebude
Poplatok za rozvoj, ktorým môžu slovenské mestá a obce od budúceho roka spoplatniť výstavbu na svojom území, mesto Žiar nad Hronom nezavedie. "Žiarski poslanci schválili uznesenie, že sa v meste nebude vyberať poplatok za rozvoj," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.
viac
16.01.2017
Obyvatelia rodinných domov v Bratislave sa musia zapojiť do zberu bioodpadu
Bratislavčania bývajúci v rodinných domoch sa musia zapojiť do zberu biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý napríklad vzniká pri údržbe záhrad. Zber bude mesto realizovať bez zmeny poplatku za komunálny odpad, dotknutí obyvatelia však musia oň do konca mesiaca požiadať.
viac
19.04.2017
Poplatok za skládkovanie sa bude zvyšovať iba postupne
„Každý rok u nás vyprodukujeme takmer dva milióny ton komunálneho odpadu, pričom dve tretiny z toho končia na skládkach,“ týmito slovami charakterizoval stav so skládkovaním odpadu na Slovensku hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %