Pondelok 21.01.2019
Dnes má meniny 
Vincent
-3°C Bratislava
15.12.2018 04:39

Terasy pomôžu oživiť centrum aj mimo hlavnej sezóny


Ilustračná snímka (msú)


Radnica v Liptovskom Mikuláši predlžuje obdobie, počas ktorého majú podnikatelia možnosť platiť za letné terasy svojich prevádzok v meste len symbolický poplatok. Jednohlasne to potvrdili poslanci mestského zastupiteľstva.


Zmenou sa možnosť zníženia poplatku za terasu pre miestnych podnikateľov predĺžila o tri mesiace, platiť bude od 1. apríla do 31. októbra bežného roka (doposiaľ platila možnosť využiť symbolický poplatok za terasu v mesiacoch jún – september). Radnica takouto podporou podnikania očakáva čulejší život v centre aj počas obdobia, ktoré je mimo hlavnej letnej sezóny.   „Vyšli sme v ústrety požiadavke Občianskeho združenia Živé námestie, ktorého sme členom. Jeho cieľom je oživiť najmä centrum mesta, kde je terás v rámci Mikuláša najviac. Prevádzkovatelia gastronomických prevádzok budú môcť za výhodnejších podmienok využiť aj ostatné klimaticky vhodné obdobie roka pre umiestnenie sezónnej alebo letnej terasy,“ zhodnotil primátor Ján Blcháč. 

Týmto krokom mesto neprichádza o možnosť regulácie terás, najmä ich rozlohy. „Predĺženie zvýhodneného obdobia nespôsobí, že námestie bude v lete príliš zapratané terasami, pretože ich umiestnenie je v zmysle všeobecne záväzného nariadenia možné len v nadväznosti na priľahlú prevádzku. Terasa tiež nemôže zasahovať do ostatných funkcií verejného priestranstva pešej zóny,“ vysvetlila Anežka Makovická z mikulášskej radnice. V letnom období roku 2018 bola požiadavka zo strany prevádzkovateľov zariadení na umiestnenie 23 sezónnych terás. Zvýhodnená sadzba za terasu predstavuje cent za meter štvorcový a deň. 

Autor: (ts-MsÚ Liptovský Mikuláš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2016
Znížením dane za letné terasy chce radnica oživiť centrum mesta
Samospráva Liptovského Mikuláša sa rozhodla bojovať s vyľudneným hlavným námestím.
viac
01.11.2016
Mestské časti Bratislavy majú mať väčšinu výnosu z poplatku za rozvoj
Bratislavské mestské časti majú dostať väčšinu z príjmu z vybratého miestneho poplatku za rozvoj. Mestskí poslanci na svojom zasadnutí 27. 10. totiž odsúhlasili dodatok k štatútu mesta.
viac
26.01.2017
Vďaka recyklačným poplatkom sa môžeme elektroodpadu zbaviť ekologicky
Mnohí z nás využívame novoročné výpredaje na nákup nových spotrebičov a potrebujeme sa zbaviť tých starých. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa elektroodpad nesmie vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, ale je potrebné odovzdať ho do zberu.
viac
24.04.2017
Obce váhajú so znižovaním poplatkov občanom za odpad
Od júla minulého roka prevzali na seba záťaž v celkovej výške takmer 30 miliónov eur ročne výrobcovia (a tí, ktorí výrobky na trh uvádzajú) za náklady na triedený zber komunálneho odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.58 %