Streda 12.12.2018
Dnes má meniny 
Otília
2°C Bratislava
07.03.2018 10:46

Slovensko-poľský projekt priniesol nové singletraily


Logo projektu


Realizácia projektu „Staviame – jazdíme – spoznávame postupne napĺňa spoločnú „cyklovíziu“, a to budovať prihraničný cestovný ruch prostredníctvom zážitku z horskej cyklistiky.


Cezhraničný projekt realizuje mesto Stará Ľubovňa v spolupráci s poľským partnerom, ktorým je Powiat Novosądecki. Ďalším krokom k jeho úspešnému ukončeniu je prezentácia singletrailov a cyklotrás aj v medzinárodnom prostredí.

Mesto Stará Ľubovňa nadväzuje budovaním ďalších cyklotrás vďaka projektu „Staviame – jazdíme – spoznávame“ na úspešnú realizáciu projektu OZ Cyklovňa s názvom „Cyklostopy“, kedy boli vybudované štyri cyklochodníky – singletrails s rôznou náročnosťou tratí v lokalite staroľubovnianskych mestských lesov za Ľubovnianskym hradom. Ide o spojenie horských tratí a cyklotrás pre horské bicykle typu „singletrail“ charakteristické rôznymi prírodnými prekážkami.

Nový singletrail Hrebeň (dĺžka 2,43 km) a Traverz (dĺžka 1,7 km) strednej náročnosti, či nenáročná Prístupovka (dĺžka 700 m) a Prepojka (dĺžka 669 m) na slovenskej strane predstavujú pre milovníkov horskej cyklistiky spojenie pestrosti pohybu, akčnosti i spoznávania okolitej prírody. Tá vďaka svojej kráse a rozmanitosti nielen u nás, ale aj na strane poľského partnera prispieva spolu so zachovaným kultúrnym a prírodným bohatstvom k vytváraniu vhodných podmienok pre rozvoj cykloturistiky, ktorá je v súčasnosti čoraz viac populárna. „Pridanou hodnotou propagácie tejto cezhraničnej spolupráce je predovšetkým vytvorenie spoločných slovensko-poľských propagačných materiálov. K nim patrí vydanie letákov či sprievodcu, tzv. bedeckra o singletrailoch, regióne, jeho historických, kultúrnych a prírodných krásach. Vytvorí sa tiež mobilná aplikácia, ktorá bude v troch jazykových mutáciách (SK, PL, EN) poskytovať nadšencom cyklistiky všetky potrebné informácie o vybudovaných cyklotrasách aj vďaka interaktívnej elektronickej mape horských cyklotrás, ktorá bude jej súčasťou,“ informuje Ivana Vrbjarová, koordinátorka projektu za mesto Stará Ľubovňa. Zároveň dodáva, že súčasťou realizácie projektu je aj účasť na medzinárodných výstavách cestovného ruchu v Poľsku a v Českej republike. Tie sa v priebehu marca 2018 uskutočnia v Hradci Králové (9. – 10. marca) a poľských mestách Łódź (16. - 18. marca) a Katowice (23. – 25. marca), kde bude projekt „Staviame – jazdíme – spoznávame“ predstavený verejnosti v širšom meradle. „Výstavná expozícia bude zahŕňať trojrozmernú maketu určenú na implementáciu 3D reality nového produktu, kde s využitím moderných technológií budú mať návštevníci výstavy priestor vyskúšať si zjazd singletrailov, či cyklotrás aj na vlastnej koži v 3D realite s použitím virtuálnych okuliarov.

Celý zážitok bude umocnený tým, že návštevník expozície bude sedieť na horskom bicykli s cyklotrenažérom, ktorý mu umožní simulovať fyzickú aktivitu potrebnú pre reálny zjazd singletrailu alebo cyklotrasy,“ uzatvára Vrbjarová. „Využitie takýchto inovatívnych prostriedkov propagácie tak poskytuje priestor na zvýšenie povedomia o slovensko-poľskej cyklistickej infraštruktúre a  pracovať na vytváraní „raja pre cykloturistov“, kde si nájde každý svoje miesto, bez ohľadu na občiansku príslušnosť,“ hodnotí celkový prínos realizácie projektu prednosta MsÚ, Aleš Solár.

Projekt „Staviame – jazdíme – spoznávame“ spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnych rozpočtov i vlastných zdrojov partnerských miest tak predstavuje vytvorenie nového produktu cestovného ruchu, a to horských tratí a cyklotrás pre horské bicykle typu „singletrails“. Tie sa vďaka modernému poňatiu cyklistického zážitku s využitím inovatívnej formy propagácie stanú dôležitým faktorom pre rozvoj cestovného ruchu i budovanie lepšej a efektívnejšej cezhraničnej spolupráce.

Obecné noviny č. 9-10/2018

 

Autor: Aleš SOLÁR, prednosta MsÚ


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
V okolí Starej Ľubovne vznikli tri turistické trasy dlhé 38 km
Oblasť Severného Spiša a Pienin je známa prírodnými krásami a bohatou históriou, ktorá každoročne láka tisícky turistov.
viac
31.12.2017
Výstava diel s pútnickou tematikou začala svoju púť v Starej Ľubovni
V knižnici v Starej Ľubovni 12. decembra sprístupnili putovnú výstavu diel s pútnickou tematikou s názvom Ja, pútnik. Dovedna 10 obrazov od autorov z Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Ekvádoru a zo Slovenska vzniklo počas umeleckého sympózia v júni tohto roku ako plánovaná aktivita medzinárodného projektu
viac
26.01.2018
Sídlisko Západ v Starej Ľubovni čaká revitalizácia vnútroblokových priestorov
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program, v pondelok 22. januára 2018 doručilo Mestu Stará Ľubovňa Rozhodnutie o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 640 609,27 eur.
viac
13.03.2018
Stará Ľubovňa plánuje rekonštruovať ďalšiu dôležitú križovatku
V utorok 6. marca 2018 sa v rámci zasadnutia Komisie výstavby, regionálneho rozvoja a životného prostredia, pôsobiacej pri Mestskom zastupiteľstve v Starej Ľubovni, opäť otvorila otázka dopravnej situácie v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %