Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
11.05.2016 06:00

Samospráva chce nedoplatky vymáhať efektívnejšie


Ilustračná snímka: (int.)


Samospráva Fiľakova na juhu Lučeneckého okresu plánuje riešiť otázku nedoplatkov efektívnejšie než doteraz. Podľa predstaviteľov mesta ich mienia v niektorých prípadoch vymáhať bez exekútora a sami siahnu na príjmy dlžníkov.


"Vypracovali sme zásady vymáhania nedoplatkov, ktoré sú v správe mesta. Zabezpečí sa nimi jednotný postup pri vymáhaní, zvýšenie efektivity pri výbere miestnych daní a poplatkov, ako aj zníženie nákladov pre samotných dlžníkov," povedala Andrea Mágyelová, prednostka mestského úradu Fiľakovo s tým, že zásady majú zároveň sprehľadniť proces daňového a exekučného konania. "Myslíme si, že ak budeme daňovú exekúciu vykonávať vo vlastnej réžii, zrýchli sa proces vymáhania. Veľmi dôležité je aj to, že dlžníci nebudú musieť platiť vysoké poplatky pre exekútorský úrad," vysvetlila.    

Podľa slov primátora mesta Attilu Agócsa doteraz dlžníci v mnohých prípadoch zaplatili viac na exekútorských poplatkoch, než bol ich samotný nedoplatok. "Nový systém chráni mestskú kasu, ale zároveň má aj sociálny rozmer a chráni neplatičov," podotkol a dodal, že jeho príprava odhalila zaujímavé čísla. "Dozvedeli sme sa, že v meste je až 1500 obyvateľov, ktorým nikdy nebol vyrubený poplatok za komunálny odpad. To predstavuje 15 percent obyvateľov. Budeme spolupracovať so spoločenstvami vlastníkov bytov a ich správcami a hľadať riešenia, aby sme vedeli v rámci egalitárneho prístupu k občanom vyrubiť poplatky od všetkých," konštatoval.       

Do veľkých a komplikovaných exekúcií sa ale samospráva púšťať nebude. "Prípady, v ktorých je potrebné siahať na majetok, naďalej zveríme do rúk exekútorom," zakončil primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Dlhodobo nezamestnaným chce dať mesto prácu v novej spoločnosti
Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom.
viac
01.06.2016
Považská Bystrica investuje do obnovy amfiteátra 23 500 eur
Považskobystrická samospráva zrekonštruuje prírodný amfiteáter v miestnej časti Praznov. Pôvodné staré pódium nahradí drevená trámová konštrukcia s betónovým pódiom s drevenou podlahou, zastrešia ho drveným krovom.
viac
13.04.2017
Futbalový štadión vo Fiľakove postupne mení svoj vzhľad
V posledných týždňoch sa v domovskom stánku FTC zrekonštruovali hráčske šatne, sociálne zariadenia pre divákov i priestory, ktoré využívajú kolkári.
viac
27.10.2017
Exekúcie sú podľa primátora Fiľakova vážnym problémom v zamestnávaní
Exekúcie predstavujú vážny a aktuálny problém, ktorý v regióne okolo Fiľakova na juhu okresu Lučenec bráni zamestnávateľom v získavaní nových pracovníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %