Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
12°C Bratislava
12.07.2018 02:30

S financovaním rekonštrukcie NKP Rusovce sa bude rátať v štátnom rozpočte


Ilustračná snímka, zdroj: pamiatky na Slovensku


Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP), kaštieľa v bratislavských Rusovciach, by mala podľa odhadov stáť viac ako 75 miliónov eur bez DPH.


Náklady by mali pokryť peniaze zo štátneho rozpočtu doplnené v prípade možnosti o prostriedky Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu, ktorý v stredu schválila vláda.       

Z celkovej odhadovanej sumy 75.264.173 eur sa náklady na rekonštrukciu samotného kaštieľa odhadujú na 54.864.316 eur, na revitalizáciu historického parku na 3.262.125 eur a na rekonštrukciu objektu čeľadníka a parku na 17.137.732 eur. "Skutočná potreba finančných prostriedkov bude známa po ukončení procesu verejného obstarávania, kde sa predpokladá dosiahnutie úspor oproti rozpočtu spracovaného dodávateľom projektovej dokumentácie," uvádza Úrad vlády (ÚV) SR ako predkladateľ materiálu.       

Informuje však tiež o tom, že je potrebné rátať aj s navýšením nákladov vzhľadom na to, že ide o národnú kultúrnu pamiatku vo významnej pamiatkovej zóne, z čoho plynie možnosť nepredvídateľných okolností vyžadujúcich si dodatočný stavebno-technický prieskum.       

Efektivitu vynaložených prostriedkov i kvalitu vykonaných prác má sledovať technický dozor investora. "Budú ho tvoriť dve osoby za stavebnú časť a po jednej osobe za časť krajinná architektúra a audiovizuálna technika, ktoré sú významnou položkou v rámci rozpočtovaných nákladov," spresnil v materiáli ÚV. Doba rekonštrukcie má trvať 54 mesiacov, v návrhu financovania sú rozvrhnuté odhadované položky ročných tranží, o ktoré má byť navýšený rozpočet ÚV v rokoch 2018 až 2023.       

Materiál definuje, že do 30 dní po schválení návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu má byť vyhlásené verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu kaštieľa a tiež na časť arboristika a krajinná architektúra. Na rekonštrukciu čeľadníka vyhlásia tender až po zapracovaní výsledkov dodatočného stavebno-technického prieskumu, ktorý si vyžiadali doteraz zistené nepredvídateľné skutočnosti. Verejné obstarávanie týkajúce sa mobiliára a interiéru kaštieľa bude vyhlásené najneskôr 24 mesiacov pred plánovaným ukončením rekonštrukcie.       

Kaštieľ bude po rekonštrukcii slúžiť na reprezentatívne účely na najvyššej úrovni, čeľadník i park budú k dispozícii verejnosti, pre ktorú bude tak sprístupnených 81 percent obnoveného areálu s celkovou rozlohou 16 hektárov. V budove čeľadníka má byť i sobášna sieň, prízemie objektu poskytne priestor pre múzeum, komunitné centrum a reštauráciu. Historické záhrady sa majú vrátiť do podoby, akú mali na začiatku 20. storočia. V plánoch je obnoviť zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej i južnej časti kaštieľa, dva altánky i polkruhovú kamennú lavicu so stolom. Pribudnú i nová zeleň, osvetlenie a mobiliár.       

Kaštieľ v Rusovciach s parkom je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je v správe Úradu vlády SR. Zámer pokračovať v jeho obnove schválil kabinet v auguste 2012.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Projekt na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyjde na viac ako milión eur
Kaštieľ v Rusovciach bude mať nový projekt na jeho rekonštrukciu. Vypracovať ho má Združenie NKP Rusovce za viac ako jeden milión eur s DPH.
viac
19.12.2016
Bývalí nezamestnaní vyrábajú úžitkové predmety z odpadového dreva
Drevené stolčeky a debničky na náradie vyrábajú z odpadového dreva bývalí nezamestnaní, ktorí počas tohto roka pracovali na údržbe a záchranných prácach v coburgovskom kaštieli v Jelšave v Revúckom okrese.
viac
13.06.2018
Kaštieľ v Rusovciach i jeho park majú kompletne obnoviť do roku 2023
Do roku 2023 by mal byť kompletne zrekonštruovaný kaštieľ v Rusovciach, vrátane objektu čeľadníka a historického parku. Na projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) sú odhadované náklady vo výške viac ako 75 miliónov eur bez DPH.
viac
27.09.2018
Rákociho kaštieľ začali rekonštruovať, financie poskytla maďarská vláda
V obci Borša v Trebišovskom okrese sa začali práce na komplexnej rekonštrukcii renesančného Rákociho kaštieľa. Na prvú etapu zahŕňajúcu obnovu strechy, vonkajšej fasády a časti vnútorných priestorov vyčlenila maďarská vláda 805 miliónov forintov (2,48 milióna eur).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %