Utorok 11.12.2018
Dnes má meniny 
Hilda
3°C Bratislava
21.12.2016 02:15

Projekt Smart City zmodernizuje mesto a jeho služby


Snímka zdroj: (tasr).


Z Nitry by sa v budúcnosti malo stať inteligentné a moderné mesto. Vďaka projektu Smart City sa má zmeniť na sídlo, ktoré produkuje minimum emisií, šetrí zdroje, je energeticky efektívne a je schopné poskytnúť svojim obyvateľom vysokú kvalitu života.


Ako informovala radnica, koncept Smart City je založený na novom prístupe k spravovaniu a riadeniu mesta prostredníctvom investovania do ľudského kapitálu, do dopravy, informačnej a komunikačnej infraštruktúry, do zabezpečenia inteligentného energetického manažmentu a do moderných technológií a riešení.       

K hlavným cieľom zámeru bude patriť budovanie inteligentnej a ekologickej dopravy, ktorá dokáže prilákať cestujúcich do autobusov, prípadne ich preorientovať na alternatívne druhy prepravy budovaním cyklotrás, požičovní bicyklov či zdieľaním osobných áut. Ako sa v projekte Smart City uvádza, súčasťou aktivít bude aj modernizácia verejného osvetlenia s riadením svietidiel a zavedenie inteligentného osvetlenia v mestských budovách. Zmodernizovať sa má aj spracovanie odpadu a hospodárenie s vodou a teplom. Zámer okrem toho počíta aj s elektronizáciou služieb mesta a budovaním energetickej efektívnosti a bezpečnosti.       

Nitrianska radnica chce pri realizácii projektu Smart City spolupracovať aj s ďalšími subjektmi. Mestskí poslanci už na svojom decembrovom rokovaní odsúhlasili podpísanie memoranda o porozumení so Západoslovenskou energetikou. Vzájomná spolupráca sa má týkať predovšetkým oblasti verejnej dopravy a parkovacej politiky mesta, verejného osvetlenia, energetického zhodnotenia komunálneho odpadu a energetického manažmentu mesta. Magistrát chce okrem toho zapojiť do projektu aj dopravcu Arriva Nitra, a. s., a ďalšie súkromné firmy.       

Spolupracovať chce aj so Slovensko-americkým inovačným fondom, Elektrotechnickým, výskumným a projektovým ústavom Nová Dubnica, a.s., a s univerzitami a výskumnými ústavmi, ktoré pôsobia v Nitre a jej blízkom okolí. Projekt budovania inteligentného mesta bude financovaný z fondov Európskej únie, ale aj formou združených investícií s firmami v rámci verejnosúkromných partnerstiev.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.04.2016
Slováci recyklujú málo, zmeniť to má nový vzdelávací projekt
Slováci často nevedia, ako zužitkovať odpady či doceniť druhotné suroviny.
viac
11.08.2016
Žilina získa na projekt znižovania uhlíkových emisií príspevok 144 454 eur
Mesto Žilina získa na implementáciu projektu, zameraného na znižovanie uhlíkových emisií v mestách, finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 144 454 eur formou refundácie.
viac
22.09.2016
Prešov sa rozhodol pristúpiť k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov
Znižovanie energetickej náročnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a podpora inovácií v tejto oblasti sú hlavné piliere iniciatívy Dohovoru primátorov a starostov, ku ktorej sa rozhodlo pristúpiť aj mesto Prešov.
viac
02.02.2017
Bratislava uviedla do skúšobnej prevádzky prvú SMART lavičku
V stredu (1. februára) bola za účasti primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a námestníčky primátora Ľudmily Farkašovskej na Primaciálnom námestí oficiálne uvedená do prevádzky prvá „inteligentná lavička“ v Bratislave, ktorá bude v testovacej prevádzke tri mesiace.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.90 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %