Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
25.03.2018 10:43

Otrávených dravcov na juhozápade Slovenska pribúda


Orliak morský, vzácny a ohrozený druh - ilustračná snímka


Pri obci Neded v okrese Šaľa sa našli ďalšie štyri uhynuté dravce. Ide o orliaky morské, vzácny a ohrozený druh, ktorého spoločenská hodnota je vyčíslená na 5990 eur. Na Slovensku bolo vlani zaznamenané hniezdenie 21 párov.


"Jedného zo štyroch uhynutých orliakov morských sme spoznali podľa krúžku. V roku 2016 ho krúžkoval predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko v hniezde v priamej blízkosti nálezu otrávených orliakov. Ďalšie dva mŕtve orliaky tvorili s najväčšou pravdepodobnosťou pár z neďalekého hniezda. Hniezdenie preto bude neúspešné," povedal Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.       

Vo štvrtok 22. marca a o deň neskôr bol na poli medzi obcami Veľký Cetín a Branč v okrese Nitra nájdený uhynutý orol kráľovský, ale aj myšiaky horské a líšky. Dravce boli pravdepodobne otrávené. Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a prečinu pytliactva. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.       

Posledné štyri prípady otráv od decembra minulého roka boli zaznamenané pri obciach Diakovce v okrese Šaľa, Lakšárska Nová Ves v okrese Senica, Branč – Malý Cetín v okrese Nitra a v obci Neded v okrese Šaľa. "Apelujeme na ľudí, a zvlášť v týchto katastroch, aby si dávali pozor a venčili psov iba na vôdzke. V lokalitách pri obciach Branč a Neded ešte pokračujú kontroly. Ohlásené prípady preverujeme v spolupráci so štátnymi orgánmi, zároveň vykonávame aj preventívne terénne kontroly," povedal Veselovský.       

Ochranári žiadajú verejnosť, aby v prípade nálezu uhynutých dravcov kontaktovala políciu, Štátnu ochranu prírody alebo Ochranu dravcov na Slovensku. Zároveň privítajú aj informácie, ktoré by mohli viesť k odhaleniu páchateľa. "Aj vďaka projektu Life Pannon Eagle a prehĺbeniu spolupráce s políciou sa zintenzívnilo odhaľovanie týchto prípadov," tvrdí Veselovský.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2016
Výstavba križovatky Blatné odhalila unikátny nález
Výstavba diaľničnej križovatky Blatné na D1 odhalila pri archeologickom prieskume unikátny nález. Ide o sídlisko z obdobia neolitu (mladšej doby kamennej) z čias 4000 až 5000 rokov pred Kristom. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
viac
05.09.2016
Pri výskume na Zámčisku našli archeológovia predmety z doby kamennej
Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia.
viac
18.11.2016
Ochranári pritvrdili v boji proti vtáčej kriminalite
Vzácne orly kráľovské, sokoly rárohy či haje červené hynú na Slovensku zbytočne, rýchlo a bolestivo.
viac
03.08.2018
Zapojte sa do fotosúťaže a vyhrajte jedinečnú noc v domčeku na strome
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %