Nedeľa 21.10.2018
Dnes má meniny 
Uršuľa
10°C Bratislava
31.05.2016 04:36

Ohováranie starostu. Užitočné rady a informácie - právna poradňa


Ilustračná koláž.


Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.


- Som starostom obce. V našej obci sa začali šíriť klebety, ktoré sa nezakladajú na pravde a spochybňujú nielen doterajšie výsledky mojej práce, moje odborné predpoklady na výkon tejto verejnej funkcie, ale aj moju morálku, čím veľmi nepriaznivo ovplyvnili môj rodinný život. Niektorí obyvatelia obce mi potvrdili, že tieto reči šíri neúspešný kandidát na starostu obce, ktorý v komunálnych voľbách neuspel. Poraďte mi, ako sa môžem účinne voči takémuto konaniu brániť.

- Niektorí ľudia, bohužiaľ, používajú na dosiahnutie svojich cieľov prostriedky, ktoré nie sú vždy celkom férové, nemajú nič spoločné s morálkou a občas dokonca hraničia s porušovaním zákona. Z uvedených dôvodov odpoviem na otázku trochu obšírnejšie.

Je prirodzené, a už pri samotnom uchádzaní sa o každú verejnú funkciu treba mať na zreteli, že verejní funkcionári, vrátane primátorov miest, starostov obcí a poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev, sú vystavení drobnohľadu nielen zo strany médií, ale predovšetkým zo strany obyvateľov svojich miest a obcí, ktorí často kriticky hodnotia každé ich konanie. Občas sa pritom verejní funkcionári nevyhnú ani spŕške urážok alebo iných slovných napadnutí, veľa ráz založených na nepravdivých alebo úmyselne skreslených informáciách. Ich šíritelia sa pritom väčšinou skrývajú za právo na slobodu prejavu.

Odpoveď JUDr. Danieli Franzenovej nájdete v Obecných novinách č. 21-22/2016 na str. 20

Autor: JUDr. Daniela FRANZENOVÁ, Kancelária ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.09.2016
Nárok starostu/primátora na odstupné jednoznačne stanovuje zákon
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
18.11.2016
Zákon neumožňuje obecnému zastupiteľstvu určiť starostovi jeho zástupcu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
13.12.2016
Zastupovanie starostu neznamená zánik poslaneckého mandátu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová zo Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
17.10.2017
Starosta – poslanci – obecné zastupiteľstvo
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.23 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.12 %