Pondelok 29.04.2024
Dnes má meniny 
Lea
°C
23.07.2020 08:45

Nižná Polianka zrealizovala rozsiahly enviromentálny projekt


Na snímke starosta obce Nižná Polianka Ján Cundra.


Škody spôsobené povodňami presiahli podľa štatistík Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) za posledných desať rokov výšku 707 miliónov eur. Mnohé samosprávy to núti prijímať opatrenia súvisiace so zmenou klimatických podmienok.


Jednou z nich je aj obec Nižná Polianka, okres Bardejov, ktorá realizovala projekt obnovy ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondavy - Ondava pre život - podporený dotáciou z Nórskeho finančného mechanizmu.

Starosta obce Ján Cundra v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet.TV konštatoval, že majú za sebou projekt, vďaka ktorému realizovali vodozádržné a protipovodňové opatrenia v katastroch viacerých obcí na území dvoch okresov. V prvej fáze bola vytvorená stratégia, v rámci ktorej mapovali podmienky v katastroch 44 obcí. V druhej fáze realizovali stavebné práce. Zároveň sa realizovala aj tretia fáza, čo predstavovalo prácu s médiami, školami a sieťovanie informácií s ostatnými obcami.

Pri realizácii projektu obec spolupracovala s niekoľkými partnermi. Boli nimi pozemkové spoločenstvá, urbariáty, Lesy SR a ZMOS. Pri tvorbe projektu sa museli rozhodnúť, či práce budú vykonávať dodávateľské firmy alebo zamestnajú ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a nezamestnaných.

„Rozhodli sme sa ponúknuť prácu ľuďom z nášho regiónu, ktorí majú sociálnu núdzu, potrebovali by si niečo privyrobiť a získať pracovné návyky. Išli sme zložitejšou cestou, ale myslím si, že teraz môžeme konštatovať, že to bol dobrý krok. V konečnom dôsledku sme zamestnali na projekte okolo 150 ľudí,“ konštatoval starosta.

Dovedna viac ako 500 realizovaných opatrení a drobných stavieb v katastroch 16 obcí podľa starostu plní svoju funkciu dobre. Dodáva však, že opatrení by malo byť rozhodne viac, aby sa podarilo postupne zrevitalizovať krajinu na tomto území.

„Projekt mal okrem edukatívnej stránky aj demonštračnú úlohu, a to ukázať našim ľuďom ako vlastnými silami dokážeme chrániť svoje okolie a krajinu. Efekt tu je a ostáva na kompetentných prijať pravidlá, ktoré by pomohli realizovať podobné projekty v širšom kontexte,“ uzavrel starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.11.2019
Viaceré obce získali podporu na vybudovanie klimatických opatrení
Vybrané obce na Slovensku vybudujú v budúcom roku v rámci projektu Klíma nás spája adaptačné prvky, ktoré majú pomôcť pri boji proti extrémnym podmienkam počasia, akými sú dlhotrvajúce suchá či letné horúčavy.
viac
07.10.2020
Otvorené výzvy ÚPSVR na podporu zamestnávania
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny vyhlasuje možnosť predkladania žiadostí o poskytnutie finančného príspevku na podporu vytvárania pracovných miest pre uchádzačov o zamestnanie.
viac
12.10.2020
Výzva na modernizáciu zdravotníckej infraštruktúry
Ministerstvo zdravotníctva SR ako sprostredkovateľský orgán pre Integrovaný regionálny operačný program vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti formou budovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %