Utorok 21.05.2019
Dnes má meniny 
Zina
°C
04.03.2019 11:45

Mestské lesy navrhujú rozdeliť do troch zón


Ilustračná snímka - Mestské lesy v Bratislave - mapa


Mestské lesy v Bratislave navrhujú rozdeliť do troch zón. Má ísť o zónu intenzívnej rekreácie, zónu rekreácie, ochrany prírody i lesného hospodárstva a zónu pokoja a ochrany prírody i rekreácie.


Počíta s tým návrh zonácie mestských lesov, o ktorom bude rozhodovať vo štvrtok (7. 3.) bratislavské mestské zastupiteľstvo.       

Zónu intenzívnej rekreácie (zóna A) majú podľa návrhu tvoriť hlavné rekreačné centrá v mestských lesoch ako Koliba – Kamzík, Železná Studienka (horná Mlynská dolina), Kačín a Krasňany. "Hlavnou funkciou v tejto zóne je rekreácia a oddych návštevníkov v prevažne prírodnom prostredí," píše sa v zámere. V tejto zóne by malo byť dovolené budovať nové prvky rekreačnej infraštruktúry v súlade s územným plánom, rozvíjať turistickú, cyklistickú a ďalšiu športovú infraštruktúru. Taktiež rozvíjať voľnočasovú infraštruktúru, najmä detské ihriská, ohniská či altánky a realizovať starostlivosť o lesné porasty, ktorá bude vyhovovať potrebám intenzívnej rekreácie a bude v súlade s platným plánom starostlivosti o les.       

Zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva (zóna B) predstavuje "rozptylové územie" zóny A, pričom prevládajúcou funkciou je rekreácia v prírodnom prostredí. Doplnkovými funkciami je ochrana prírody a lesné hospodárstvo. Návštevnosť v tejto zóne bude spravidla nižšia ako v zóne A. "Hlavný rozdiel oproti zóne A spočíva v tom, že v zóne B by sa už nemalo uvažovať s budovaním nových prvkov a zariadení rekreačnej infraštruktúry (okrem výnimočných prípadov), ale len s využívaním a udržiavaním (v prípade potreby aj s rekonštrukciou) existujúcich zariadení," vysvetľujú autori návrhu. Lesné hospodárstvo sa tu má realizovať v súlade s platným plánom starostlivosti o les pri rešpektovaní obmedzení a limitov stanovených mestským zastupiteľstvom z roku 2014. Prevažný objem lesohospodárskych činností na území mestských lesov, najmä obnovnej ťažby, sa má realizovať v tejto zóne. V zóne B má byť dovolené aj rozvíjať, udržiavať a obnovovať existujúcu sieť turistických a cyklistických chodníkov či budovať nové cyklotrasy.       

Zóna pokoja a ochrany prírody i rekreácie (zóna C) má zosúladiť rekreáciu a ochranu prírody, pri súčasnom výraznom obmedzení lesného hospodárstva. "Hlavnými funkciami v tejto zóne sú ochrana prírody a rekreácia v nenarušenom prírodnom prostredí, pri úplnom zachovaní voľného pohybu osôb. Ťažba dreva sa v tejto zóne nevykonáva," spresňujú autori v zámere. Výnimočne sa má realizovať len úmyselná výchovná ťažba a odstraňovanie stromov, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko pre návštevníkov. V zóne má byť povolený pohyb turistov i cyklistov, údržba a úprava turistických a cyklistických chodníkov. Návrh počíta s vytvorením zón pokoja Železná studienka – Koliba, Železná studienka – Kačín, Drieňovec, Pavleškovica, Vlčí vrch, Chlmec – Krasňany, Vydrica a Vajnorská dolina.       

"Pri takomto optimálnom rozčlenení na zónu B s hospodárskou činnosťou (ťažba dreva) pripadá 1424 hektárov územia, a na zónu C (zóna pokoja) 1716 hektárov územia, čo už predstavuje dostatočnú veľkosť územia, v ktorom by návštevníci prakticky neprichádzali do kontaktu s bežnými lesohospodárskymi aktivitami," píše sa v zámere.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
Prvý domček na strome s možnosťou prenocovania nájdete pod Kačínom
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v stredu (5. 10.) slávnostne otvoril domček na strome v bratislavských mestských lesoch, v ktorom sa bude možné aj ubytovať. Domček na strome (Tree house) je prvý nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, ktorý ponúka takúto možnosť.
viac
22.11.2016
Ochranári žiadajú ministra, aby podporil vyhlásenie NP Podunajsko
Členovia Slovenského ochranárskeho snemu sa obrátili na ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) s výzvou, aby podporil vyhlásenie Národného parku Podunajsko.
viac
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
03.08.2018
Mestské lesy v Bratislave ponúkajú relaxačný pobyt v novozriadenom apidomčeku
Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, je od začiatku jari bohatšia o ďalšiu atrakciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %