Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
26.04.2017 11:42

Ľubovnianske múzeum a skanzen otvoria sezónu s viacerými novinkami


Pohľad na Ľubovniansky skanzen.


Tohtoročnú letnú sezónu v Ľubovnianskom múzeu v Starej Ľubovni, ktorého súčasťou je hrad a skanzen, otvoria programom s názvom Keď kráľ na hradnú bránu klope.


Program otvorenia letnej turistickej sezóny začne v nedeľu 30. apríla rímskokatolíckou svätou omšou v kaplnke sv. Michala Archanjela o 14. hodine.       

Jednou z najvýraznejších noviniek sezóny bude upravený park v podhradí. "Park bude vyzerať tak, ako vyzeral v 30. - 40. rokoch 20. storočia. K dispozícii máme dobové fotografie, ktoré nám pomohli k realizácii," priblížil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Park bude určený nielen na relax či pikniky, ale rásť v ňom budú aj kvety a plodiny zo spomínaného obdobia. Oproti predchádzajúcim sezónam pribudne na hrade aj verejný defibrilátor, ktorý sa bežne na hradoch nenachádza.       

Štyrikrát počas dňa, a to o 11., 13., 15:30 a 16:30 hod., bude pre verejnosť pripravený program s názvom Keď kráľ na hradnú bránu zaklope. Súčasťou programu budú vystúpenia sokoliarov, šermiarov, ale aj pantomíma. Na hrade a v skanzene budú prebiehať ukážky tradičných remesiel, pripravený bude i detský kútik a pod hradom Ľubovňa bude otvorený aj depozitár ľudového odevu. Novú sezónu na hrade odštartujú aj otvorením výstavy Kríž – láska, sláva, moc a utrpenie o 16. hodine. Pri tejto príležitosti na hrade použijú viacero predmetov z vlastných zbierkových fondov. Z kostola v obci Lomnička sa múzeu podarilo zapožičať kríž z dielne Majstra Pavla z Levoče.       

Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovne navštívilo v roku 2016 historicky najviac návštevníkov. "V múzeu sme zaznamenali 185 556 platiacich ľudí, čo je v porovnaní s rokom 2015 o 41 000 ľudí a o 30 percent viac," povedal Mikulík. V uplynulom roku prevažovali domáci návštevníci. Podľa slov riaditeľa išlo predovšetkým o klasické rodiny s deťmi. "Za nimi nasledovali Poliaci a nárast sme zaznamenali u českých turistov," priblížil. Hrad v Starej Ľubovni je otvorený celoročne, avšak najviac návštevníkov zaznamenáva najmä v priebehu letných mesiacov.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
Otvorenie turistickej sezóny na Fiľakovskom hrade
Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva na otvorenie turistickej sezóny na Fiľakovskom hrade. Pri danej príležitosti sa 14. 3. 2017 od 16:30 hod., na 4. poschodí Bebekovej veže hradu uskutoční vernisáž.
viac
07.04.2017
Na Spišskom hrade pripravili na letnú sezónu viacero podujatí
Jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku sa pripravuje na začiatok letnej turistickej sezóny. Po rekordnej minuloročnej návštevnosti, ktorá prekročila hranicu 209 000 turistov, pripravilo Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči, ktoré hrad spravuje, viacero podujatí.
viac
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
23.06.2017
Čachtický hrad otvára letnú sezónu
Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade si užijete už tento víkend (24. 6.) a to vo dne i v noci!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %