Pondelok 25.03.2019
Dnes má meniny 
Marián
°C
20.06.2016 05:59

Dedina láka stále viac turistov, ponúka aktívne vyžitie na farmách


Banská Belá. Snímka: (mapio.net).


Výhodná poloha a rýchle napojenie na rýchlostnú cestu R1, bohatá história či okolitá príroda a jej krásy, to sú lákadlá, ktoré do obce Banská Belá priťahujú stále viac a viac turistov.


Dedinku neďaleko Banskej Štiavnice mnohí poznajú ako ideálne miesto pre agroturistiku. S týmto zameraním tu v súčasnosti pôsobia dve zariadenia, v budúcnosti by podľa starostu Branislava Babiráda mali pribudnúť aj ďalšie. "Nad Halčianskym tajchom sa stavajú ďalšie dva agroturistické areály, ktoré by v priebehu dvoch-troch rokov mali byť sprevádzkované. V tejto oblasti vidíme veľký potenciál," podotkol starosta.      

V obci takisto evidujú zvýšený záujem o ubytovanie. "Tie v súkromí, ktoré máme na internetovej stránke, často deklarujú plnú obsadenosť a ľudia volajú na obecný úrad, či nemáme nejaké podobné zariadenie, kde by sa mohli ubytovať. Sami vnímame, že kapacita ubytovaní je u nás nedostačujúca," zhodnotil Babirád. V dedine je tiež záujem o staré banské domy, ktoré odkupujú chalupári.     

Banská Belá je síce malou dedinkou, no možností na aktívne vyžitie ponúka dostatok. A to napríklad na Halčianskom tajchu či vodnej nádrži Jasenica. Za pozornosť stoja aj pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú - Kostol sv. Jána Evanjelistu, Kostol Panny Márie Škapuliarskej, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, Belianska dedičná štôlňa, ktorá je zaradená aj do zoznamu pamiatok UNESCO. Takisto menej známy Masarykov prameň, tri zvonové studničky, studené diery či cyklotrasy Bajkom k tajchom.       

Najväčším problémom dediny, ktorá bola v minulosti jedným zo siedmich slobodných banských miest, je tak ako na väčšine Slovenska nezamestnanosť miestnych. V obci kedysi fungovala fabrika Dinas, kde sa vyrábali žiaruvzdorné materiály. Pracovalo v nej okolo 300 ľudí, väčšinou miestnych. Dnes je už však minulosťou a areál, ktorý je v súkromných rukách, zväčša zíva prázdnotou. "Mnohí vo veku nad 50 rokov majú na trhu práce ťažké uplatnenie a ťažko si hľadajú prácu, takže práve tým sa snažíme vychádzať v ústrety pri zamestnávaní v rámci obce," podotkol Babirád s tým, že aj v súčasnosti má obec zamestnaných desať takýchto ľudí.       

Banská Belá má v súčasnosti 1186 obyvateľov. Odchod miestnych z dediny sa súčasné vedenie obce snaží zvrátiť tým, že podporuje individuálnu bytovú výstavbu, a to tak, že obec predávala stavebné pozemky. V poslednom roku dokonca podľa Babiráda zaznamenali nárast počtu obyvateľov. Do novopostavených domov, ktoré vyrástli na týchto pozemkoch, sa prisťahovali aj ľudia z okolia. Starosta verí, že práve takýmto spôsobom sa im podarí zastabilizovať počty detí v základnej a materskej škole. V tej musia dokonca tento rok otvoriť tretiu triedu. "Doteraz nám vždy stačili dve triedy, no tento rok sme už požiadali o rozšírenie," dodal starosta s tým, že ďalšiu triedu materskej školy robia z bývalej družiny.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2016
Nové múzeum približuje dejiny obce Divín, jej hradu i okolitého regiónu
Históriu obce a hradu Divín, ako aj dejiny okolitého regiónu v okrese Lučenec približuje novootvorené múzeum, ktoré od polovice júna funguje v priestoroch tamojšieho Zichyovského kaštieľa.
viac
13.10.2016
Zlúčenie s Bielym Kostolom je podľa primátora P. Bročku otázka času
Primátor Peter Bročka by sa zlúčeniu Trnavy s obcou Biely Kostol nebránil. Prekážku vidí v platnej legislatíve, ktorá zlúčenie dvoch samospráv podmieňuje úspešným referendom v každej z nich.
viac
01.12.2017
Tradície a zvyky obce najviac ovplyvnili prisťahovalci z Oravy
Etnologicky atypická je obec Alekšince v okrese Nitra. Vývoj a charakter tradičnej kultúry, zvyky a tradície do značnej miery ovplyvňuje pôvod obyvateľov, ktorí sa do nej prisťahovali z rôznych kútov Slovenska.
viac
28.04.2018
Obec sa spolu s Mikulčicami uchádza o zápis do zoznamu pamiatok UNESCO
Obec Kopčany (okr. Skalica) sa v rámci vznikajúceho archeoparku Mikulčice – Kopčany už dlhšie plánuje uchádzať o zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO. Obce Mikulčice a Kopčany tento krok avizovali už v roku 2006.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %