Nedeľa 19.05.2019
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
10.06.2018 10:16

Cieľom osláv Dňa Rusínov na Slovensku je sceliť túto národnostnú menšinu


Slávnostný pochod mestom v rámci Celonárodných osláv Dňa Rusínov v Prešove. FOTO TASR – František Iván


Jedným z cieľov Celonárodných osláv Dňa Rusínov na Slovensku je sceliť túto národnostnú menšinu. V nedeľu sa v Prešove pri tejto príležitosti uskutočnilo aj celonárodné stretnutie Rusínov pri pamätníku Alexandra Duchnoviča.


"Týmto podujatím chceme prezentovať našu kultúru, zvyky, tradície a chceme ukázať, že na severovýchodnom Slovensku žije takýto malý národík," uviedol pre TASR Martin Karaš, predseda Rusínskej obrody na Slovensku, ktorá je hlavným organizátorom niekoľkodňového podujatia. Podľa neho Rusíni síce nemajú svoj domovský štát, ale na tomto území sú doma.       

S oslavami začali už vo štvrtok (7.6.), v rámci programu čítali z tvorby rusínskych autorov. Diskutovali tiež na rôzne témy v spojitosti s touto národnostnou menšinou. S odborníkmi sa venovali aj 100. výročiu vzniku Československej republiky. "My tvrdíme, že to nie je len štát Čechov a Slovákov, ale Čechov, Slovákov a Rusínov," uviedol s tým, že ich významní politici stáli tiež pri zrode štátnosti a aj týmto podujatím chcú skutočnosť, že táto národnostná menšina na Slovensko patrí, verejnosti pripomenúť.       

V nedeľu pokračovali oslavy celonárodným stretnutím pri pamätníku Alexandra Duchnoviča v Prešove, odkiaľ sa v krojovanom sprievode presunuli do budovy okresného úradu, kde je pripravený galakoncert. Vystúpia v ňom umelci zo všetkých regiónov severovýchodného Slovenska, kde Rusíni žijú. "V pondelok (11.6.) bude celoslovenská súťaž v recitácii v rusínskom jazyku Duchnovičov Prešov 2018, ktorý napíše svoj 19. ročník," spomenul.       

Vyvrcholením osláv je koncert Rusíni a Zem spieva vo veľkom štúdiu verejného rozhlasu v Košiciach v utorok 12. júna, kedy si zároveň pripomínajú Deň Rusínov na Slovensku. Karaš poznamenal, že je to zároveň dátum, kedy sa v roku 1928 v Prešove konali prvé Dni rusínskych tradícií. "Dozvuky osláv by sme chceli v tomto roku realizovať na Spiši, buď v Levoči, alebo Spišskej Novej Vsi, ale je to ešte v štádiu príprav," poznamenal.       

Karaš pokračoval, že podľa oficiálnych štatistík sa viac ako 55.000 ľudí prihlásilo k materinskému jazyku rusínskemu. "Odhadujeme, že ten počet by mohol byť dva- aj trojnásobne vyšší," podotkol. K rusínskej národnosti sa prihlásilo podľa neho 33.000 obyvateľov.       

Rusínska obroda na Slovensku je podľa jej predsedu najstaršou a najmasovejšou porevolučnou organizáciou. Má 22 miestnych organizácií s približne 1000 členmi. Jej cieľom je rozvoj rusínskej kultúry, zachovávanie rusínskeho jazyka, tiež jeho kodifikovanej podoby, ktorá je reálna od roku 1995. Do portfólia ich činnosti patrí aj rozvoj histórie či literatúry. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2016
Najkrajším regionálnym kalendárom na Slovensku je Objavuj Prešovský kraj
V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2016 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny po štvrtý raz prvé miesto. Tohtoročný kalendár s názvom Objavuj Prešovský kraj pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
viac
19.05.2016
Región Prešov bude mať mapu vodných prameňov
Občianske združenie Živá Zem rozbehlo projekt Spoznajte pramene okresu Prešov. Jeho cieľom je zmapovať všetky pramene, zistiť, či ide o minerálne, alebo nie, a zaznamenať ich na mape.
viac
03.06.2017
Dni mesta Prešov sa tento rok ponesú v znamení výročia
Mesto Prešov a Park kultúry a oddychu pripravilo počas DNÍ MESTA PREŠOV 2017 veľkolepý týždeň, kedy centrum mesta ožije bohatým a pestrým kultúrnym programom, remeslami, hrami a zábavou. Svoje 770. výročie prvej písomnej zmienky si mesto pripomenie veľkolepým divadelno-historickým defilé.
viac
03.10.2017
Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom
Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %