Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
05.04.2018 11:54

Boj proti čiernym stavbám vo vinohradoch v Rači sa posunul do novej fázy


Ilustračná snímka


Okresný úrad Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb v lokaloite Fixle.


Stavebný úrad v bratislavskej mestskej časti Rača sa piatimi rozostavanými domami v račianskych vinohradoch v lokalite Fixle, realizovanými bez stavebného povolenia a v rozpore s územným plánom mesta, zaoberá už štyri roky. Za túto dobu postupne využíva všetky svoje zákonom stanovené kompetencie, no ani po takej dlhej dobe sa nepodarilo prípad posunúť tak, aby stavebník čiernych stavieb Juraj Obermajer reálne niesol za svoje nelegálne konanie zodpovednosť, o treste za porušenie zákona ani nehovoriac.

Račianska samospráva po celej plejáde žiadostí, stanovísk, rozhodnutí a následných odvolaní, opätovných rozhodnutí a opätovných odvolaní, teraz po rokoch konečne uzrela svetielko nádeje, keď Okresný úrad Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb, vydané síce už pred rokom, no kvôli odvolaniu stavebníka bolo až doteraz posudzované nadriadeným orgánom. OÚ nakoniec potvrdil zákonnosť rozhodnutia račianskeho stavebného úradu, ktorý v rozhodnutí o odstránení stavieb nariadil J. Obermajerovi aj niekoľko podmienok, okrem iných aj to, že po odstránení stavieb uvedie pozemky do primerane pôvodného stavu podľa druhu využitia zapísanom na liste vlastníctva a v súlade s funkčným využitím určeným územným plánom mesta. Stavebník má tiež povinnosť stavbu odstrániť do 120 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia.  „Tento exemplárny príklad arogancie stavebníka a celý príbeh okolo jeho piatich domov v našich račianskych vinohradoch možno v širších súvislostiach chápať aj ako učebnicový príklad nedokonalosti našich zákonov, ktoré zorientovaných právnikov, ktorých pán Obermajer okolo seba zjavne má, doslova lákajú obchádzať zákon s vedomím, že ich minie akýkoľvek postih,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský. J. Obermajer ešte aj na súdnom pojednávaní v septembri 2016 pred súdom vyhlásil, že sa cíti nevinný a žiadal o ukončenie trestného stíhania voči svojej osobe. Trestné stíhanie nakoniec aj zastavené bolo, a to z dôvodu, že za spomínaný skutok bol stavebník už potrestaný príslušným správnym orgánom uloženou pokutou, ktorú možno považovať za dostatočný postih, a preto nemôže byť vzhľadom na zákonnú prekážku potrestaný dvakrát za rovnaký čin. „Vtedy som si povedal: nevadí, jednu bitku sme prehrali, ideme ďalej. Krátko nato sme vydali prvé rozhodnutie o odstránení stavieb, a keď sa stavebník voči nemu odvolal, nadriadený orgán naše rozhodnutie zrušil! Ešte aj tá pokuta, ktorú sme mu svojho času udelili, pre ktorú bolo zastavené aj trestné stíhanie a ktorá bola smiešna oproti jeho možným ziskom za domy, skončila na základe žaloby Obermajera na súde, ktorý o nej doteraz ešte nerozhodol,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský, ktorý čierne stavby v Rači vníma už aj ako principiálny problém. „Keď nedokážeme postihovať a trestať čierne stavby bez stavebného povolenia umiestňované v rozpore s územným plánom hlavného mesta, ako potom môžeme zastavovať či obmedzovať obrovské developerské projekty s právoplatným stavebným povolením, ktoré nám rastú doslova pod oknami?“ myslí si P. Pilinský, ktorého aktuálne informácie z okresného úradu v kauze Obermajer potešili.

„Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov, avšak aj potvrdenie a odobrenie postupov nášho stavebného úradu od nadriadeného orgánu a konečne aj nejaký viditeľný posun je pre mňa dobrá správa. Aj keď našim občanom v súčasnosti kazia kvalitu života oveľa väčšie výstavby ako je týchto päť domov, stále verím, že Obermajerove stavby nakoniec zmiznú z Fixlov – jednak kvôli obhajobe spravodlivosti a tiež kvôli odkazu, že zákony, nech už sú akokoľvek deravé, platia pre všetkých rovnako.“

Mestská časť Rača zvolí voči Obermajerovi ďalší postup v závislosti od toho, aké právne úkony on vykoná voči vydanému právoplatnému rozhodnutiu okresného úradu a račianskeho stavebného úradu.

Obecné noviny č. 13-14/2018

 

 

Autor: (mikl)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.08.2016
V Rači osadili nové odpadkové koše aj s popolníkmi
V uliciach Rače v týchto dňoch pribudli nové odpadkové koše s objemom 63 litrov, v ich vrchnej časti je inštalovaný popolník.
viac
10.02.2017
V bratislavskej Rači budú k sviatku zamilovaných dve vinárske akcie
Pre tých, ktorí majú chuť osláviť sviatok zamilovaných s pohárom dobrého vína, sa v Rači už tento víkend budú konať hneď dve valentínske vinárske akcie.
viac
02.02.2018
Zákaz hazardu v Bratislave zostáva v platnosti
Krajský súd v Bratislave zamietol návrh krajskej prokuratúry o dočasnom pozastavení účinnosti všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Bratislave.
viac
14.05.2018
Primátor Bratislavy vyzval spoločnosť Zemegula na okamžité zastavenie prác pod M
Spoločnosť Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu a vyhliadku UFO na Moste SNP začala s výstavbou objektu pod Mostom SNP, proti čomu sa ostro ohradil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Bratislavčanov uistil, že mesto nedovolí, aby tu vyrástla stavba, ktorá nemá príslušné povolenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %