Streda 08.05.2024
Dnes má meniny 
Ingrida
°C
21.01.2019 02:10

Biodegradovateľné plasty budú môcť získať značku environmentálnej vhodnosti


Ilustračná snímka - schéma bioplastov


Výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov sa čoskoro budú môcť uchádzať o značku "Environmentálne vhodný produkt". Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa totiž rozhodlo zadefinovať podmienky na jej udelenie. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu.


"Environmentálna značka je dobrovoľný nástroj, no jeho uplatňovanie má potenciál významne prispieť k zníženiu objemu plastového odpadu, efektívnejšiemu využívaniu materiálov a zdrojov a tým prispieť k prechodu na obehový model hospodárstva, ktorý je jednou z priorít nášho rezortu," povedal v tejto súvislosti minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).       

Biodegradovateľné plastové materiály podľa rezortu predstavujú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a v morskej vode. Poskytujú tiež kvalitatívne nové možnosti využitia produktov z plastov ako druhotnej suroviny pre priemyselné kompostovanie.       

Okrem biologickej odbúrateľnosti musia výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov uchádzajúci sa o značku splniť aj podmienky chemickej bezpečnosti, z hľadiska obsahu ťažkých kovov, zdravotnej neškodnosti, toxicity v pôdnom prostredí a spôsobu ich zneškodnenia. "Certifikovaním svojho výrobku teda výrobca ubezpečuje spotrebiteľa, že výrobok spĺňa prísne stanovené environmentálne kritériá. Výrobky označené touto značkou sa vyznačujú zníženým negatívnym vplyvom na životné prostredie počas ich celého životného cyklu," vysvetľuje rezort.       

Register platných kritérií pre udeľovanie národnej environmentálnej značky "Environmentálne vhodný produkt" a európskej environmentálnej značky "Environmentálna značka EÚ" je dostupný na webovom sídle Slovenskej agentúry životného prostredia. Kritériá pre biodegradovateľné plastové materiály tam pribudnú po schválení šéfom envirorezortu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2017
Gigant v zelenej ekonomike prichádza na Slovensko
Na Slovensko mieri investícia za 8,5 milióna eur, ktorá vytvorí takmer 100 pracovných miest. Jeden z najväčších holdingov v Európe, zaoberajúci sa zeleným či obehovým hospodárstvom, vstúpi na slovenský trh. Skupina Green Group hodlá postaviť závod na spracovanie PET fliaš a mixovaných plastov.
viac
18.10.2019
Plastové tašky by sa na Slovensku mohli úplne zakázať, avizoval L. Sólymos
Envirorezort chce pokračovať v boji proti plastovým taškám. Podľa šéfa rezortu Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) možno očakávať aj ich úplný zákaz na Slovensku.
viac
20.04.2021
Program záchrany pre kriticky ohrozeného motýľa pokračuje
Program záchrany pre kriticky ohrozený druh motýľa žltáčika zanoväťového pokračuje. Cieľom je zabrániť jeho vyhynutiu, dosiahnuť zvyšovanie jeho počtu a získanie stabilnej životaschopnej populácie. Informovali o tom z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
12.01.2022
Požiadavky na čistiarne odpadových vôd by sa mali zmeniť
Požiadavky na povoľovanie, zriaďovanie, rozvoj a prevádzkovanie čistiarní odpadových vôd by sa mali zmeniť. Precizovať by sa mali aj požiadavky na malé čistiarne odpadových vôd (ČOV) do 50 ekvivalentných obyvateľov (EO).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.16 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.73 %