Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
07.06.2019 08:10

Gelnické Zámčisko opäť ožije Festivalom hradných remesiel


Ilustračná snímka (tasr)


Atmosféru stredoveku prinesie na hradný vrch Zámčisko aj tento rok Festival hradných remesiel.


Ako TASR informoval vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu v Gelnici Milo Janáč, v meste sa stretnú milovníci dobovej hudby, remesiel či stredovekej kuchyne piatykrát.       

Primátor Dušan Tomaško pripomenul, že nápad oživiť miesto, kde sa nachádzajú zvyšky hradu z 13. storočia, nejakým dôstojným podujatím, vznikol pred niekoľkými rokmi. „Zámčisko totiž bolo v minulosti často využívané na rôzne majálesy či iné oslavy. Na túto tradíciu sme chceli nadviazať, a tak vznikla myšlienka usporiadať tu festival zameraný na hudbu, kuchyňu či divadlo z dôb dávno minulých,“ uviedol.       

Janáč spresnil, že na podujatie chodia stovky ľudí, a to nielen z blízkeho okolia Gelnice. „Tento rok prídu dokonca aj návštevníci z Ameriky, ohlásili sa nám vopred,“ povedal.       

Na festivale sa predstavia napríklad divadelníci, šermiari či sokoliari. Návštevníci sa môžu tešiť na mušketiersky tábor a scénky z obdobia tridsaťročnej vojny, predvedenie popravy špeha a vyskúšať si budú môcť aj streľbu z luku. Súčasťou budú tiež ukážky historických remesiel, medzi ktorými budú kováčstvo aj rezbárstvo, ale vidieť budú aj to, ako sa kedysi razili mince. Na podujatí sa predstaví i miestny detský folklórny súbor.       

Festival hradných remesiel bude na Zámčisku Gelnica v sobotu (8.  6.) od 13.00 h.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov
Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.
viac
12.10.2016
Šuster, drž sa svojho kopyta!
Hradné múzeum vo Fiľakove každého srdečne pozýva na vernisáž výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom „Šuster drž sa svojho kopyta!“, ktorá sa uskutoční 14. októbra 2016 v galérii Mestského vlastivedného múzea o 17. hodine.
viac
04.04.2018
Gelnica v tomto roku pripravuje viacero festivalov
Mesto Gelnica i viacero Gelničanov pripravujú v tomto roku sériu festivalov. Okrem prehliadky regionálnych folklórnych súborov to napríklad bude i festival kultúry národnostných menšín či festival detských folklórnych súborov. Niektoré z nich podporil Fond na podporu umenia.
viac
04.06.2018
Gelnica pripravila v júni viaceré podujatia pre deti i dospelých
Prvá polovica júna v Gelnici patrí deťom, kultúre aj histórii. Mesto pripravilo podujatia pre deti i dospelých. Prvým bol druhý ročník Jašiády, ktorý sa konal v sobotu na miestnom futbalovom štadióne a bol venovaný deťom pri príležitosti ich medzinárodného sviatku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %