Snímka zdroj: (žsk).
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
Kaštieľ v Oščadnici je národnou kultúrnou pamiatkou, kde sídli Kysucká galéria. Ide o prvú veľkú investíciu pamiatky, naposledy prešiel obnovou lesopark pred dvanástimi rokmi. V rámci projektu renovácie kaštieľa dôjde k vytvoreniu nových výstavných priestorov v podkroví kaštieľa, celý objekt sa zmodernizuje a pristaví sa terasa na východnej strane pamiatky. Súčasťou prác bude výmena strechy, vybuduje sa nové schodisko do podkrovia, zrenovujú sa hygienické zariadenia a vymenia rozvody vody aj kúrenia.
„Rekonštrukciou kaštieľa sa Kysuckej galérií otvoria ďalšie možnosti využitia tohto objektu. Získa nové výstavné priestory, pribudne aj miestnosť, kde bude možné realizovať tvorivé dielne, besedy ako aj iné kultúrno-spoločenské aktivity. Takýto priestor v galérií doteraz chýbal,” povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.
Rekonštrukcia prinesie aj nový bezbariérový vstup do priestorov kaštieľa pre návštevníkov s telesným znevýhodnením. Na zveľadenie kultúrnej pamiatky župa získala pomoc z finančných zdrojov Európskej únie. „Práve v prípade pamiatok ide často o nákladné investície, ktoré nie je možné v celom rozsahu realizovať výhradne zo zdrojov samosprávnych krajov. Podobne sa nám podarilo obnoviť napríklad Budatínsky hrad, budovu Fary na Oravskom hrade, či lesnú železničku v Pribyline,” povedala županka Erika Jurinová.
Aj keď počas stavebných prác je galéria uzatvorená, lesopark ostáva pre verejnosť aj naďalej prístupný. V parku sa nachádza (Ne)stála expozícia exteriérovej plastiky, budovaná od roku 2001, kedy sa konal prvý ročník Medzinárodného sochárskeho sympózia, vytvorené diela autorov zo Slovenska, Česka a Poľska sa stali integrálnou súčasťou lesoparku.
Kysucká galéria v Oščadnici je v správe Žilinského samosprávneho kraja. Vo svojom zbierkovom fonde má viac ako 3000 predmetov.
Modernizácia kaštieľa je súčasťou projektu „Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,” ktorý je financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko – Česko. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj. Náklady na projekt na slovenskej strane sú vo výške viac ako 3,2 milióna eur. Okrem kaštieľa sa zmodernizuje aj takmer 21 kilometrov ciest vedúcich k národným kultúrnym pamiatkam v každom z regiónov Žilinského kraja (Turiec – Sklabiňa, Blatnica, Folkušová, Mošovce, Kysuce – Nová Bystrica, Horné Považie – Kotešová, Svederník, Žilina, Liptov – Pribylina, Liptovská Teplá a Orava – Vyšný Kubín, Osádka, Malatiná, Zuberec).