Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
09.04.2021 04:00

ŽSK predstavil nový objednávací systém pre náhradníkov na očkovanie


Ilustračná snímka: (tasr).


Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19. Pacienta do poradovníka na základe jeho diagnózy zaeviduje priamo lekár.


Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej ide o objektívne a spravodlivé nastavenie systému, ktoré má zamedziť prístup "špekulantom". Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii v Žiline.

„Vyzvali sme lekárov v kraji, aby oni boli tí, ktorí podľa diagnózy určia, kto je vhodný na vakcináciu. Veríme, že každý lekár je dostatočne zodpovedný a bude zodpovedný aj pri nahadzovaní pacientov do tohto systému,” oznámila Jurinová. Systém je podľa nej užívateľsky veľmi jednoduchý a nastavený propacientsky.

Lekár počas registrácie pacienta zároveň vyberá aj vakcínu, ktorou ho zaočkujú. „On najlepšie vie, ktorý pacient spadá do preferovanej skupiny a ktorá vakcína by bola pre pacienta vhodná,” zdôraznila šéfka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Vedúci oddelenia informatiky Úradu ŽSK Žilina Roman Kučerák priblížil, že k náhradníckemu poradovníku majú prístup všetky vakcinačné miesta v kraji. Vo vakcinačnom centre si vyberú zo zoznamu pacientov podľa kritérií, ktoré si sami navolia. „Prvým kritériom je, akou vakcínou momentálne očkujú a druhým dostupnosť, to znamená v akej vzdialenosti od nich sa pacient nachádza. Systém ponúkne všetkých pacientov, ktorí spadajú do týchto kategórií a zoradí ich. Ako prvý pôjde vždy najstarší s najťažším zdravotným postihnutím. Takže ako prví budú zaočkovaní tí, ktorí to najviac potrebujú,” vysvetlil.      

Systém je podľa Jurinovej rozdelený do dvoch fáz. V prvej fáze pôjde o prihlasovanie cez lekárov, ak by sa naplnili kapacity, v druhej fáze bude možný aj prístup samotných pacientov. „V tomto prípade budeme odstraňovať špekulantské prihlasovania cez zdravotné poisťovne, ktoré by mali vedieť autorizovať pacientov,” načrtla.      

Kučerák zdôraznil, že ak pacient spĺňa aktuálnu vekovú hranicu vakcinácie, mal by sa nahlásiť do štátneho systému a ísť na štandardnú vakcináciu. Náhradnícky systém je podľa neho primárne určený pre pacientov, ktorí spĺňajú podmienky vyhlášky ministerstva zdravotníctva na základe svojho zdravotného stavu, kde nie je stanovený vek.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.12.2017
V odpadoch urobíme poriadok, sľubuje si od ISOH minister Sólymos
Slovenská republika zaplatí 12,7 milióna eur (bez DPH) za vybudovanie Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH). Tender na jeho dodanie vyhralo ešte v novembri konzorcium firiem Tempest a Softip.
viac
27.11.2019
Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov
Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.
viac
16.03.2021
BBSK vyzýva obyvateľov k registrácii do náhradníckeho systému
Očkovacie centrá v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a Zvolene v priebehu posledného týždňa zaočkovali takmer 7-tisíc ľudí. Počas víkendu sa k ich službám pripojil aj systém náhradníkov, ktorý župa zriadila z vlastnej iniciatívy. Do obdobia veľkonočných sviatkov pribudnú ďalšie 4 očkovacie centrá.
viac
12.05.2021
Bratislavská župa rozšírila zoznam náhradníkov na očkovanie
Po tom čo Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vytvoril možnosť prihlásenia sa do náhradníckeho zoznamu na očkovanie proti COVID-19 chronicky chorým pacientom či darcom krvi, pridáva ešte jedno kritérium. Týka sa tehotných žien, ktoré sa takto môžu dobrovoľne rozhodnúť pre vakcináciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %