Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
03.11.2023 08:55

ZMOS žiada oddialenie optimalizácie siete nemocníc


Snímka z tlačovej besedy. Zdroj: ZMOS


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada oddialenie optimalizácie siete nemocníc. Odôvodňuje to potrebou reformy siete záchrannej zdravotnej služby. Vo štvrtok to uviedol predseda ZMOS a primátor mesta Partizánske Jozef Božik.


"Keď sa v roku 2021 schválila optimalizácia, bolo povedané, že paralelne s ňou bude aj nová sieť záchraniek. (...) Toto sa neudialo," skonštatoval. Optimalizácia nemocničnej siete bez reformy siete záchraniek môže podľa neho ohroziť kvalitu a dostupnosť poskytovaných zdravotníckych služieb.         

Božik zároveň zopakoval, že ZMOS odmieta rušenie piatich pôrodníc, súvisiace s optimalizáciou siete nemocníc. Nesúhlasí ani s plánovanými zmenami vo fungovaní detských ambulantných pohotovostí. Rešpektuje zrušenie tých bez prevádzkovateľa. Poukázal na to, že v ďalších fázach má skončiť 15 v súčasnosti fungujúcich pohotovostí. "Urobíme všetko preto, aby ambulantné pohotovosti pre deti, aj keď v skrátenom režime do 20.00 h, v týchto okresoch a regiónoch pokračovali ďalej," dodal.

ZMOS zároveň žiada vedenie rezortu zdravotníctva o zmenu komunikácie. "Chceme zdvorilo požiadať ministerku, aby oslovila ZMOS do pracovných skupín, kde členovia sekcie pre zdravotnícku politiku sú pripravení angažovať sa, chodiť na rokovania a byť informovaní o tom, čo rezort pripravuje," uviedol Božik s tým, že najlepšie poznajú situáciu v dotknutých územiach.         

Posun optimalizácie siete nemocníc žiada aj Asociácia nemocníc Slovenska. Reforma podľa nej nie je pripravená na spustenie od začiatku roku 2024. Verí, že sa nájde dostatok politickej vôle a zákonom sa prijme jej odklad, v ideálnom prípade od 1. januára 2025. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) po nástupe do funkcie deklarovala, že optimalizácii sa bude venovať prioritne.         

K optimalizácii siete nemocníc sa chce Dolinková stretnúť so zástupcami samospráv, miest, obcí aj nemocníc začiatkom budúceho týždňa. "Nemôžeme spustiť takú optimalizáciu siete nemocníc, keď by bola ohrozená bezpečnosť a dostupnosť cesty pacienta do akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia naprieč Slovenskom," podotkla. Rezort zdravotníctva zároveň požiadal podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti Petra Kmeca (Hlas-SD) o stanovisko k dosahom možného posunu reformy. "Či by to malo nejaké dôsledky, čo sa týka čerpania peňazí z plánu obnovy. Počkáme si na toto stanovisko a podľa toho budeme iniciovať ďalšie rokovanie," dodala.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.09.2019
ZMOS sa obrátil na poslancov parlamentu kvôli zákonu o sociálnych službách
Združenie miest a obcí Slovenska sa pred začiatkom septembrovej schôdze Národnej rady SR na členov parlamentu. Pred začínajúcou schôdzou ide už o druhý list v priebehu týždňa s požiadavkou na neschválenie zákona. Tentokrát sa požiadavka týka zákona o sociálnych službách a súvisiacej legislatívy.
viac
24.01.2022
ZMOS požaduje predĺžiť termíny výkazov
Združenie miest a obcí Slovenska požiadalo rezort financií o predĺženie termínu na podávanie riadnej účtovnej závierky a ďalších finančných výkazov. Tlmočí tak požiadavku miest a obcí, ktorým predĺženie termínu v súvislosti s epidemiologickou situáciou pomohlo minulý rok.
viac
29.07.2023
ZMOS: Optimalizácia siete nemocníc zhorší zdravotnú starostlivosť v regiónoch
ZMOS naďalej venuje veľkú pozornosť optimalizácii siete nemocníc, ktorá vo viacerých regiónoch Slovenska prinesie zhoršenie zdravotnej starostlivosti. Podľa slov svojho predsedu Jozefa Božika ešte do parlamentných volieb zvolá okrúhly stôl odborníkov v spolupráci s Asociáciou nemocníc Slovenska.
viac
11.12.2023
ZMOS: Názory na záchranky sú v regiónoch rôzne, zmeny v sieti chce riešiť s MZ
Názory na nové opatrenie ministerstva zdravotníctva k sídlam a typom záchraniek sú podľa šéfa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Božika v regiónoch rôzne. Súhlasí, že zmeny v sieti záchraniek však potrebné sú. Avizoval, že nielen o tejto téme by chceli s ministerstvom rokovať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %