Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
01.12.2022 02:25

ZMOS žiada envirorezort, aby nezvyšoval mieru vytriedenia odpadu


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska žiada envirorezort, aby nezvyšoval mieru vytriedenia komunálneho odpadu. Ak samosprávy nedosiahnu stanovenú úroveň, budú automaticky vyradené z možnosti čerpať príspevky z Envirofondu.


Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. K návrhu nariadenia vlády, ktorým sa má úroveň zmeniť, zaslali zásadné pripomienky.

Výška úrovne vytriedenia je podľa ministerstva životného prostredia aktualizovaná pre potrebu dosahovania cieľov a motivovania obcí zvyšovať jej úroveň. Požadovaná úroveň vytriedenia odpadu pre tento a nasledujúce roky je podľa aktuálne platnej legislatívy stanovená na 31 percent. Envirorezort navrhuje pre rok 2023 úroveň vytriedenia 40 percent, pre ďalšie roky 45 percent.

Ak obce a mestá prídu o možnosť čerpať príspevok z Environmentálneho fondu, môže sa podľa ZMOS znížiť ich motivácia triediť. "Nedosiahnutím stanovenej vyššej miery vytriedenia nebudú môcť mestá a obce čerpať dotácie, čo môže mať za dôsledok znižovanie environmentálneho rozvoja miest a obcí," skonštatoval Kaliňák.

Združenie žiada doplniť návrh nariadenia vlády o analýzu, na základe ktorej boli stanovené jednotlivé sadzby za uloženie priemyselného odpadu a výstupu z úpravy zmesového odpadu na skládku odpadov. "Vzhľadom na proces tvorby materiálu nie je výška jednotlivých sadzieb podložená na odborných základoch," uviedlo.

Tvrdí, že uloženie odpadu, ktorý neprešiel úpravou, bude pre samosprávy podľa údajov ministerstva predstavovať výdavky pre samosprávy v roku 2023 vo výške viac ako 10,5 milióna eur, v roku 2024 by to malo byť vyše 12,9 milióna eur. K navýšeniu výdavkov za uloženie odpadu je podľa ZMOS potrebné pripočítať výdavky na mechanicko-biologickú úpravu odpadu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
29.11.2022
MŽP aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR aktuálne neplánuje prehodnotiť dátum zavedenia úpravy odpadu pred jeho uložením na skládku.
viac
07.02.2024
Príspevok za úroveň vytriedenia komunálneho odpadu
Environmentálny fond zverejnil informácie ako získať príspevok podľa § 7 ods. 1 písm. b) zákona č. 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %