Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
25.05.2023 07:00

ZMOS volá po práve veta pri návrhoch zákonov s priamym dosahom na samosprávy


Na snímke novozvolený predseda Združenia miest a obcí na Slovensku (ZMOS) Jozef Božik počas tlačovej konferencie po skončení 34. snemu ZMOS-uv Bratislave 24. mája 2023. Snímka zdroj: (tasr).


Dlhodobým cieľom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je možnosť uplatnenia práva veta pri legislatívnych návrhoch, ktoré majú priamy dosah na fungovanie samospráv. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom po dvojdňovom sneme informoval nový predseda združenia Jozef Božik.


ZMOS chce ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami o svojich prioritách rokovať s politickými stranami, ktoré majú v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo viac ako päť percent.

Uplatnenie práva veta by mali mať podľa Božika organizácie samosprávy a predovšetkým ZMOS pri rokovaní s vládou v prípade, "že sa pripravujú zákony, ktoré znamenajú priamy, či už finančný alebo výkonno-realizačný dosah na fungovanie obcí, miest a samosprávnych krajov". Ambíciou združenia je tiež pomenovať a presadzovať požiadavky, ktorými sa posilní postavenie miestnej územnej samosprávy.

S politickými stranami chce združenie rokovať aj o potrebe ochrany hodnôt a princípov miestnej územnej samosprávy s prihliadnutím na ekonomickú stabilitu, legislatívnu predvídateľnosť či koordinovaný rozvoj územia prostredníctvom miest a obcí. Tiež o snahe zabezpečovať všestranný rozvoj územia a poskytovať verejné služby. "Cieľom je podpísanie relevantných memoránd o tom, akým spôsobom bude prebiehať spolupráca v prípade účasti strán na vládnej moci tak, aby samosprávy mohli aspoň sčasti predvídať, čo sa bude na Slovensku diať," podotkol Božik.

Okrem iného ZMOS hovorí o potrebe kompenzácie výpadku finančných prostriedkov za roky 2022 a 2023, o ktoré boli subjekty miestnej územnej samosprávy ukrátené zavedením vyššieho daňového bonusu. Tiež volá po posunutí účinnosti termínu zavedenia povinnosti mechanicko-biologickej úpravy komunálnych odpadov pred uložením na skládku a zastavení účinnosti novej stavebnej legislatívy minimálne do roku 2026. Združenie hovorí aj o potrebe zmien v optimalizácii siete nemocníc.

O finančných kompenzáciách pre samosprávy by malo združenie v najbližších dňoch rokovať s premiérom Ľudovítom Ódorom. Oslovilo aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. "Som rád, že sme na ceste, ktorá by mohla na svojom konci zaznamenať úspech v podobe peňazí, ktoré by do konca júna prišli na účty krajov, miest a obcí v objeme 54 miliónov eur," priblížil nový šéf združenia.

Bývalý predseda združenia Branislav Tréger upriamil pozornosť aj na problematiku zvyšujúcich sa cien potravín a potrebu konsolidácie verejných financií. Hovoril tiež o legislatívnej smršti v parlamente. V tejto súvislosti poukázal na to, že žiadny zákon týkajúci sa samospráv by nemal byť prijímaný bez doložky vplyvov.

Okrem nového predsedu združenia boli na 34. sneme ZMOS-u zvolení aj piati členovia kontrolnej komisie. Konkrétne primátor Gelnice Dušan Tomaško, primátorka mesta Sliač Ľubica Balgová a primátor Jelšavy Milan Kolesár. Tiež starostka obce Odorín Mária Goduľová a starosta obce Jablonov nad Turňou Slavomír Zubriczky. Na dvojdňovom sneme bolo prítomných približne 1200 delegátov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2023
Za nového predsedu združenia zvolili primátora Partizánskeho J. Božika
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) bude v nasledujúcich štyroch rokoch viesť primátor Partizánskeho Jozef Božik.
viac
23.10.2023
Predseda ZMOS Jozef Božik na slávnostnom sneme Matice slovenskej
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor mesta Partizánske Jozef Božik sa zúčastnil na slávnostnom sneme Matice slovenskej, ktorá si pripomína 160. výročie založenia.
viac
18.11.2023
Situácia s financovaním samospráv je kritická, upozornil J. Božik na sneme SMER
Na kritickú situáciu s financovaním samospráv, ktorú je potrebné urýchlene riešiť, upozornil predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik počas svojho vystúpenia na sneme strany SMER – SSD, na ktorý prijal pozvanie.
viac
21.11.2023
Predseda ZMOS Jozef Božik sa zúčastnil na konferencii Jesenná ITAPA 2023
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik bol hosťom najväčšej konferencie o digitalizácii a moderných technológiách na Slovensku Jesenná ITAPA 2023, ktorá sa 20. – 23. novembra 2023 koná v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %