Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
15.10.2022 11:10

ZMOS ako jediný vyjadril s návrhom štátneho rozpočtu nesúhlas


ZMOS-logo


Sociálni partneri sa zhodli na tom, že je dôležité, aby parlament schválil definitívny návrh štátneho rozpočtu. ZMOS ako jediný vyjadril s návrhom štátneho rozpočtu nesúhlas. ZMOS zastupoval na rokovaní jeho prvý podpredseda a starosta obce Košeca Radomír Brtáň.


Sociálni partneri sa zhodli na tom, že je dôležité, aby parlament schválil definitívny návrh štátneho rozpočtu. ZMOS ako jediný vyjadril s návrhom štátneho rozpočtu nesúhlas. ZMOS zastupoval na rokovaní jeho prvý podpredseda a starosta obce Košeca Radomír Brtáň.

Zástupcovia zamestnávateľov, zamestnancov a vlády 12.10.2022 mimoriadne rokovali o „zákone roka“, návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2023. Sociálni partneri boli informovaní o negatívnych dopadoch, v prípade jeho neschválenia Národnou radou Slovenskej republiky.

Všetci sociálni partneri sa zhodli na tom, že je dôležité, aby parlament definitívne znenie štátneho rozpočtu schválil. Rozpočtové provizórium by vláde SR znemožnilo pomáhať ľuďom a realizovať kompenzačné opatrenia. V prípade neschválenia štátneho rozpočtu parlamentom by rozpočtové provizórium spôsobilo zmrazenie a pozastavenie všetkých výdavkov vrátane tých, ktoré by mali byť určené na krízovú pomoc ľuďom aj zamestnávateľom.

Mimoriadne 23. rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR (tripartity) otvoril jej predseda a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Tripartity sa tradične zúčastnil aj predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý v úvode zdôraznil dôležitosť zákona roka a pripravenosť vlády spolupracovať pri jeho prijatí.

Minister Krajniak sociálnych partnerov ubezpečil, že vláda reflektuje na ich pripomienky. Preto sociálnym partnerom bližšie špecifikoval návrh využitia rezervy na pomoc s energiami v objeme približne 3,5 miliardy EUR. Špecifikácia finančnej rezervy na pomoc s energiami bude tiež súčasťou materiálu, ktorý ministerstvo financií predloží na rokovanie vlády SR.

Závery z mimoriadneho 23. rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR

Na rokovaní HSR sa podarilo dosiahnuť dohodu medzi zástupcami zamestnancov, zamestnávateľov a vládou pri prerokovaní návrhu štátneho rozpočtu. KOZ, APZ, AZZZ SR, RÚZ vzali návrh štátneho rozpočtu na vedomie. KOZ a AZZZ SR sú pripravené zmeniť toto stanovisko na súhlasné, podľa výsledkov zajtrajšieho rokovania k rozpočtu. ZMOS ako jediný vyjadril s návrhom štátneho rozpočtu nesúhlas.

Hospodárska a sociálna rada SR prerokovala iniciatívny návrh RÚZ o problémoch s legislatívnym procesom týkajúcom sa poslaneckých návrhov zákonov. Vznikne pracovná skupina, kde bude mať zastúpenie každý sociálny partner, aby sa mohol legislatívny proces vylepšiť.

Predseda HSR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak prijal a vyjadril súhlas s požiadavkou zamestnávateľov, aby vláda SR do konca októbra predstavila konkrétny plán pomoci s cenami energií v hodnote približne 1,3 miliardy EUR. K tomu je nevyhnutné schválenie novely štátneho rozpočtu pre tento rok.

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2020
Metodické usmernenie ministerstva financií SR
Ministerstvo financií SR zverejnilo metodické usmernenie k možnosti použitia kapitálových výdavkov ŠR.
viac
07.10.2020
Dotácia MK by mohla ísť aj na odstránenie následkov mimoriadnych udalostí
Ministerstvo kultúry (MK) SR by mohlo poskytnúť dotáciu zo štátneho rozpočtu aj na odstraňovanie následkov či znižovanie negatívnych vplyvov mimoriadnych situácií na oblasť kultúry, ako aj na podporu a rozvoj mediálnej výchovy vrátane boja proti dezinformáciám.
viac
14.10.2020
B. Tréger tlmočil predsedovi vlády zásadný postoj k návrhu rozpočtu
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska listom tlmočil premiérovi postoj ZMOS k návrhu štátneho rozpočtu a rozpočtu verejnej správy na roky 2021 – 2023.
viac
04.03.2023
Štátny rozpočet je v rozklade
Štátny rozpočet je v rozklade. Dnes to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomírom Andrassym.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %