Predseda ZMOS Jozef Božik s podpredsedom Karpatského euroregiónu Dawidom Lasekom. Snímka zdroj: ZMOS
Predseda ZMOS Jozef Božik sa sa stretol podpredsedom Karpatského euroregiónu Dawidom Lasekom v Bratislave. Témou stretnutia bola spolupráca na spoločnom nadnárodnom projekte „Central Mountains“ z programu Interreg Stredná Európa.
Tento projekt implementujú v rámci konzorcia ďalších partnerov z Česka, Maďarska, Talianska, Rakúska a Rumunska od apríla 2023. Na programe stretnutias bola aj spolupráca so ZMOS a samosprávami na podpore cestovného ruchu v Karpatskom regióne.
„V máji sme v Kancelárii ZMOS otvorili kontaktný bod pre Platformu udržateľného cestovného ruchu Karpatského dohovoru na implementáciu Karpatského dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát na miestnej úrovni. Ideme ďalej, chceme budovať a podporovať cestovný ruch cez turistickú a hospodársku značku Karpaty“, uviedol predseda ZMOS Jozef Božik na spoločnom stretnutí.
Podľa Dawida Laseka máme zabudnúť na okresy, regióny a samosprávy. „Musíme pracovať na jednotnej spoločnej značke cez hranice niekoľkých krajín, značke Karpaty, ktorá vytvorí produkty cestovného ruchu v Karpatskom regióne, a tým aj produkty a ponuky našich regiónov a samospráv. Veľkou inšpiráciou sú pre nás Alpy“.
Ďalšou témou bola spolupráca na spoločnom projekte „Od Álp po Karpaty – posilňovanie modelov riadenia pre trvalo udržateľný rozvoj horských oblastí v Strednej Európe“ alebo v skratke „Central Mountains“, ktorý realizuje Powiat Rzesowski spolu s ďalšími desiatimi partnermi z Česka, Maďarska, Talianska, Rakúska, Slovenska a Rumunska. Slovenským projektovým partnerom je práve Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré prostredníctvom tohto projektu bude pracovať na príprave a pilotovaní stratégie pre cezhraničné funkčné oblasti v slovensko-poľskom cezhraničí, prípadne aj ukrajinskom, pokiaľ to bude možné, s využitím digitálnych nástrojov na podporu cestovného ruchu.
Vo všeobecnosti projekt „Central Mountains“ rieši problém dosiahnutia dlhotrvajúcej a udržateľnej cezhraničnej spolupráce v horských oblastiach prostredníctvom zlepšených štruktúr riadenia a procesov, ktoré sú rozhodujúce pre posilnenie regionálneho rozvoja a súdržnosti za hranicami. Inovácia projektu spočíva v inovatívnosti jeho nadnárodného prístupu (alpsko-karpatský perspektíva) a výstupoch zameraných na štruktúry riadenia.