Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
05.10.2021 10:50

Zelené projekty neziskového sektora dostanú 50-tisíc eur


Ilustračná snímka


Neziskové organizácie a iniciatívy, ktoré sa cieľavedome venujú ochrane biodiverzity či rozbehu zelenej ekonomiky, sa môžu zapojiť do druhého ročníka programu Envirogranty.


Nadácia VÚB rozdelí týmto spôsobom ďalších 50-tisíc eur na rozvoj projektov, ktoré konkrétnym dielom prispievajú k zmierňovaniu ekologickej a klimatickej krízy. Návrhy, ktoré bude posudzovať nezávislá komisia expertov na životné prostredie, je možné predložiť do 20. októbra.

„Úvodný ročník našich Envirograntov minulý rok potvrdil, že tento typ podporného programu, zacieleného čisto na ochranu prírody a udržateľnosť v ekonomike, na Slovensku chýbal. Táto grantová schéma, spolu s novým formátom oceňovania bojovníkov a bojovníčok za zelenšiu budúcnosť Atlas, sa stali základom nášho nadačného piliera, v rámci ktorého si partnersky podávame ruky s environmentálne činnými neziskovkami. Teší nás, že sa z pokračovania našej grantovej výzvy podarí urobiť ďalší dobrý kus práce v teréne,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch a dodáva, že iniciatíva Envirogranty oslovila počas premiérového ročníka až 132 prihlásených subjektov domáceho neziskového sektora.

Až 7-tisíc eur pre každý víťazný návrh

Zameranie podpory z programu Envirogranty bolo nastavené v spolupráci s poprednými expertmi, ktorí patria v problematike udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia k domácim lídrom a ktorí sa postarajú aj o nezávislý výber najefektívnejších riešení, pozitívne meniacich súčasný stav aj budúci vývoj našej krajiny a spoločnosti. O grant môžu požiadať mimovládne organizácie s projektami reagujúcimi na aktuálne výrazne narastajúcu stratu biodiverzity okolo nás, ako aj životaschopné modely udržateľného rozvoja v regiónoch Slovenska, postavené na princípoch zelenej ekonomiky. Konkrétne môže ísť napr. o záchranu biotopov v blízkosti priemyselných areálov, lokalít výstavby alebo ťažby. Uchádzači o grant sa môžu prihlásiť aj projektami podporujúcimi zachovanie domácich pralesov či reagujúcimi na šírenie invazívnych druhov a znečisťovanie prostredia. V druhej oblasti program podporí napr. návrhy rozvoja prírodného turizmu, sociálneho podnikania s environmentálnym dosahom či ekologické biznis plány zamerané na recykláciu alebo upcykláciu pri produkcii.

Na základe zmyslu, realizovateľnosti a rozsahu očakávanej „zelenej stopy“ predložených žiadostí vyberie hodnotiaca komisia 7 až 8 projektov, medzi ktoré Nadácia VÚB prerozdelí celkovo 50-tisíc eur, pričom každý víťazný projekt môže rátať s podporou až do výšky 7-tisíc eur. Vypracované plány projektov môžu podať mimovládne organizácie do 20. októbra prostredníctvom elektronického formulára. Výsledky budú známe v polovici decembra.

Autor: (ts-VÚB, Dominik Miša)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2017
Tri komunitné projekty v Žilinskom kraji podporí Nadácia VÚB
Projekty Detské Hviezdne noci Filmového klubu Bytča, Švošovská zvernica obce Švošov a Revitalizujme spolu oddychovú zónu na Lietavskom hrade! Združenia na záchranu Lietavského hradu podporí Nadácia VÚB v rámci programu Komunitné granty.
viac
03.12.2019
Slováci môžu vybrať 24 regionálnych projektov, ktoré získajú 120-tisíc eur
Odvčera prebieha verejné hlasovanie, ktoré má za cieľ rozhodnúť o grantovej podpore pre 24 najžiadanejších projektov v rámci tohto ročníka programu Komunitné granty.
viac
30.09.2020
Program Envirogranty prerozdelí neziskovým organizáciám 100-tisíc eur
Nadácia VÚB vyhlasuje úplne novú grantovú schému, aká nemá na Slovensku vzhľadom na svoje zameranie obdobu. Program Envirogranty sa stáva prvou vlastnou iniciatívou bankovej nadácie, ktorej zámerom je rozdeliť 100-tisíc eur výhradne na ucelené koncepty environmentálnych aktivít tretieho sektora.
viac
26.01.2021
Verejnosť môže prihlásiť ekologické projekty do 21. februára
Zelené, ekologické projekty, ktoré sa realizovali v minulom roku, bude môcť verejnosť nominovať na ocenenie Atlas. Urobiť tak môže do 21. februára v rámci šiestich kategórií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %