Štvrtok 16.05.2024
Dnes má meniny 
Svetozár
°C
21.03.2019 05:25

Zdravotne znevýhodneným budú pomáhať canisterapeutické psy


Študentky Strednej odbornej školy hotelových služieb a dopravy v Lučenci so svojimi vodiacimi a canisterapeutickými psami. EASYFOTO TASR - Branislav Caban


Na pomoc ľuďom so zdravotným znevýhodnením je zameraný projekt Pomocné labky, ktorý vo štvrtok odštartovala Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy (SOŠ HSaD) v Lučenci.


Partnermi projektu sú Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy, občianske združenia Zmysel života a 3Pé a podporila ho Nadácia pre deti Slovenska z grantu poisťovne Kooperativa.       

"Naše dievčatá dostali psy, ktoré si pod dozorom odborníka vycvičia. Potom budeme chodievať za hendikepovanými ľuďmi do domovov sociálnych služieb (DSS), s ktorými už máme podpísanú spoluprácu. Na canisterapiu, ktorá sa bude vykonávať dotykmi, hladkaním i samotnou prítomnosťou psov, využijeme psy, ktoré nie sú vhodné za vodiacich, keďže tam sú nesmierne prísne predpisy v súvislosti so zdravotným stavom,“ priblížil riaditeľ SOŠ HSaD Juraj Vitek.       

Dodal, že pri spustení projektu dostali od výcvikovej školy prvé dva psy a v každom ročníku by postupne chceli nadviazať ďalšou dvojicou, kým ich počet nestúpne na približne desať. Následne sa budú psy postupne obmieňať. "Vo štvrtom ročníku totiž naši študenti odídu aj so psíkom, my si ho už späť nevieme zobrať,“ vysvetlil riaditeľ.       

Jedným zo zariadení, kde sa bude projekt realizovať, je DSS Slatinka v Lučenci. Ako povedala jeho riaditeľka Renáta Šimová, prínos Pomocných labiek vníma veľmi pozitívne. „Je to veľmi prospešné pre ľudí, či už s mentálnym, telesným, alebo kombinovaným postihnutím. Prispieva k zvýšeniu kvality života i k nadväzovaniu kontaktov, pretože v našom zariadení je väčšina ľudí imobilných a nekomunikujúcich,“ uviedla Šimová.       

Jedného zo psov určených na canisterapiu dostala tretiačka zo SOŠ HSaD Ivana Labudová. „Prvý rok bol u výcvikárov, ktorý ho socializovali a naučili základnú poslušnosť. Ja ho naučím rôzne triky a neskôr sa budeme venovať samotnej canisterapii, teda chodievať k ľuďom, ktorých budeme liečiť,“ opísala študentka. Ako doplnila, pes s ňou bude chodievať do školy, na prax, a bývať s ňou v internáte. „Spolubývajúca je tiež kynologička, takže s tým nebude problém,“ zakončila Labudová.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2018
Petržalka vybuduje ihrisko pre zdravotne znevýhodnených obyvateľov
Výstavba petangového a rekonštrukcia basketbalového ihriska, ako aj vybudovanie ihriska pre deti a dospelých s viacnásobným postihnutím patria medzi najnovšie projekty bratislavskej mestskej časti (MČ) Petržalka. TASR o nich informovala Mária Halašková z komunikačného oddelenia petržalského miestneh
viac
06.04.2020
Vznikla nová forma pomoci rodičom detí so zdravotným znevýhodnením
Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska spustila stránku online podpory a návodov na zvládanie každodenných výziev v aktuálnej situácii pre rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
31.01.2024
Seniori a zdravotne znevýhodnení si môžu požičať i elektrický skúter
Odbor sociálnych vecí Mestského úradu v Banskej Bystrici rozširuje požičovňu pomôcok a modernizuje SOS systém, vďaka čomu môžu obyvatelia s nepriaznivým zdravotným stavom zostať čo najdlhšie vo svojom prirodzenom prostredí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %