Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
07.03.2024 12:20

Zdieľané bicykle potrebujú spoľahlivého prevádzkovateľa


Ilustračná snímka


Služba zdieľaných bicyklov môže výrazne zlepšiť mestskú mobilitu. Podobne ako iné druhy verejnej dopravy však vyžaduje spoľahlivého prevádzkovateľa, investíciu do dopravných prostriedkov a pravidelnú dotáciu na pokrytie nákladov na prevádzku a údržbu.


S cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť tejto obľúbenej služby môžu samosprávy využiť príležitosti financovania, ktoré ponúkajú európske výzvy na podporu cyklistickej dopravy, a vytvárať dlhodobé partnerstvá s poskytovateľom služby a podnikateľským sektorom. Príkladom takejto efektívnej spolupráce je už od roku 2019 BikeKIA v Žiline, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť ARRIVA.

„Zdieľané bicykle v mestách sú doplnkovou dopravnou službu vo verejnom záujme, podobne ako ňou je napríklad aj mestská autobusová doprava. Ak má byť takáto služba spoľahlivá a dlhodobo udržateľná, musí byť zabezpečené financovanie vstupnej investície aj prevádzkových nákladov, akými sú distribúcia bicyklov, ich údržba, servisovanie a zabezpečenie náhradných dielov. Príklad Žiliny ukazuje, že nami ponúkaný systém je plne funkčný a dokáže sa prispôsobiť potrebám jednotlivých miest na Slovensku,“ hovorí Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

Stabilný model rozvoja bikesharingu ako bezemisného dopravného riešenia na Slovensku si podľa nej vyžaduje viaczdrojové financovanie investície do bicyklového parku s použitím prostriedkov z eurofondov a dlhodobé partnerstvá samosprávy s podnikateľským sektorom a prevádzkovateľom systému. „Zákazníci, ktorí využívajú zdieľaný bicykel, očakávajú, že bude k dispozícii tam, kde ho potrebujú, čistý a vo výbornom technickom stave. Pri elektrických bicykloch je navyše potrebné zabezpečiť ich pravidelné dobíjanie. Za tým všetkým je práca kvalifikovaných a šikovných ľudí, ktorú je potrebné zaplatiť,“ vysvetľuje P. Helecz.

ARRIVA, ako prvá na Slovensku, predstavila ešte v roku 2017 systém zdieľaných bicyklov ako doplnok mestskej autobusovej dopravy. V súčasnosti je jedinou dopravnou spoločnosťou, ktorá popri autobusovej doprave prevádzkuje aj systém zdieľaných bicyklov. Na základe víťaznej ponuky vo verejnom obstarávaní dodala koncom minulého roka technické riešenie služby zdieľaných bicyklov „na kľúč“ pre mesto Senica a pripravuje projekty aj pre ďalšie mestá, ktoré prejavili záujem o túto ekologickú dopravu.

Autor: (ts-ARRIVA)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.07.2017
Projekt zdieľaných bicyklov v Nitre už odštartoval
Mesto Nitra spolu s dopravnou spoločnosťou Arriva odštartovali v piatok 28. júla spoločný projekt zdieľaných bicyklov. Mesto si od projektu sľubuje zlepšenie dopravnej situácie.
viac
04.05.2020
Zdieľané bicykle sú opäť v uliciach Žiliny
Žilinčania a návštevníci krajského mesta môžu zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA využívať od piatku 1. mája.
viac
11.03.2021
Arriva spúšťa od začiatku apríla systém zdieľaných bicyklov v Nitre
Spoločnosť Arriva spúšťa od 1. apríla plne funkčný systém zdieľaných bicyklov v meste Nitra. K doterajším siedmim pevným stanovištiam pribudne ďalších päť virtuálnych stanovíšť, pre užívateľov bude k dispozícii nová modernejšia aplikácia s názvom nextbike.
viac
17.09.2021
Arriva bike nájdete už na 37 miestach v Nitre a počas ETM ponúka jazdy zdarma
Spoločnosť ARRIVA v Nitre pripravila pre obyvateľov a návštevníkov mesta viacero noviniek. Systém zdieľaných bicyklov doplní 23 nových virtuálnych stanovíšť, vďaka čomu bude služba dostupná pre verejnosť už na 37 lokalitách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %