Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
22.02.2024 03:11

ZAaRES pomohli cirkvi s vyčistením a úpravou drevín na kalvárii


Banskobystrická kalvária. Snímka zdroj: centralslovakia.eu


Banskobystrická kalvária je vyhľadávaným miestom mnohých obyvateľov i návštevníkov mesta pod Urpínom. S vyčistením celej lokality a úpravou drevín pomohli v uplynulých dňoch rímskokatolíckej cirkvi pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRES), aby ju s prichádzajúcou jarou zatraktívnili.


Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Kalvária pozostáva z ôsmich kaplniek, Kostola povýšenia sv. Kríža a jedinečnej, takmer 300-ročnej lipovo-gaštanovej aleje lemujúcej trasu krížovej cesty. Urpínska lipová aleja bola v roku 1983 vyhlásená za chránenú prírodnú pamiatku. Je v správe Chránenej krajinnej oblasti Poľana, ktorá sa o ňu stará s cieľom zachovať ju pre ďalšie generácie.         

"Počas uplynulých štyroch rokov zabezpečila ošetrenie 14 chránených stromov v hodnote okolo 9500 eur. Napriek starostlivosti bolo nevyhnutné v posledných týždňoch odstrániť z dôvodu zlého zdravotného stavu dve lipy, no ich torzá ponechali. V spolupráci so ZAaRES bude zároveň na všetkých ostatných drevinách v blízkej budúcnosti vykonaný dendrologický posudok na účely zistenia ich stavu a nastavenia budúceho manažmentu, pričom súčinní sú aj pamiatkari," konštatovala Marhefková.         

Ako zdôraznil Ondrej Chramec zo ZAaRES, cieľom je ponechať dreviny v čo najlepšom zdravotnom stave a nastaviť ich manažment. "Zároveň chceme zachovať hlavnú myšlienku stromoradia a aleje pre návštevníkov tak, aby spĺňali i bezpečnostnú a estetickú funkciu. V rámci starostlivosti o dreviny nás zároveň Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Banská Bystrica poprosila o pomoc pri čistení ich pozemku, čo sa nám aj podarilo odstránením náletov a omladením krovov," doplnil Chramec. Verí, že to návštevníci ocenia a budú sa na kalvárii cítiť ešte lepšie a bezpečnejšie.         

"Banskobystrická kalvária s kaplnkami a lipovou alejou ponúka priestor na očistenie mysle, prechádzku, turistiku i šport. Mnohých toto miesto dokáže očariť práve tým, že sa nachádza len na skok od Námestia SNP, a práve z nej možno pozorovať celé mesto z vtáčej perspektívy," dodal primátor Ján Nosko.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2020
V mestských lesoch pribudne asi 20 000 nových stromčekov
V rámci jarnej výsadby lesných pozemkov v banskobystrických mestských lesoch pribudne približne 20 000 kusov nových stromčekov.
viac
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
03.02.2022
B. Bystrica s Centrom dobrovoľníctva spustila pomoc seniorom v domácom prostredí
Seniori patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov a mesto pod Urpínom sa im snaží neustále pomáhať. Od februára spustilo v spolupráci s neziskovou organizáciou Centrum dobrovoľníctva pilotný program Pomoc seniorom v ich domácom prostredí.
viac
26.10.2022
Mesto už vykonáva údržbu bežkárskych tratí pred zimnou sezónou
Jeseň je ideálna na údržbu bežkárskych tratí pred zimnou sezónou, a preto pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRES) mesta Banská Bystrica v týchto dňoch upravujú lesné cesty a zvážnice. ZAaRES o tom informovali na sociálnej sieti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %