Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.06.2022 01:30

Výstavba kompostárne finišuje, skúšobná prevádzka je naplánovaná v júli


Ilustračná snímka: (tasr).


Výstavba kompostárne v Kežmarku v súčasnosti finišuje, ide o projekt podporený z európskych zdrojov.


Primátor Kežmarku Ján Ferenčák informoval, že v týchto dňoch sa začína montáž technológie. "Následne stavbu čaká kolaudačný proces a na 5. júla je naplánovaný začiatok skúšobnej prevádzky," uviedol.

Všetok biologický materiál sa v novej kompostárni bude spracovávať tzv. aeróbným spôsobom. Vháňaním kyslíka sa postupne degraduje odpad a pripraví sa na ďalšie spracovanie. "Zemina a hnojivo vyrobené v kompostárni budú prínosom nielen pre mestskú zeleň, ale aj pre záhrady Kežmarčanov a obyvateľov z okolitých miest a obcí," upozornil primátor s tým, že výsledkom bude kompost vhodný aj na organické pestovanie.

Samospráva získala na realizáciu projektu vrátane nákupu techniky prostriedky v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške viac ako 2,6 milióna eur. Mesto sa na realizácii podieľa spolufinancovaním vo výške 140 000 eur. Zariadenie na kompostovanie je určené na ročný vstup 4000 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Jeden kompostovací box je možné naplniť do výšky 2,5 metra a zmestí sa doň až 300 kubických metrov materiálu. Samotná kompostáreň bude pozostávať z viacerých stavebných objektov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.01.2017
Mesto Kežmarok vstúpilo do nového roka bez úverov
Kežmarskej radnici sa v roku 2016 podarilo ušetriť dostatočné zdroje na doplnenie rezervného fondu a koncom decembra splatila zostatok jej jediného bankového úveru.
viac
12.06.2017
Šaľa rozbieha výstavbu troch bytových domov so 150 bytmi
Mesto Šaľa pripravuje výstavbu troch bytových domov. Súkromná spoločnosť, ktorá byty postaví, začala s prípravou a vyrovnávaním terénu a jeho čistením od náletových drevín.
viac
16.06.2020
Regulované parkovanie v centre Starej Ľubovne vstúpi do platnosti 3. augusta
Informuje o tom radnica na svojej oficiálnej stránke s tým, že klesajúci počet nakazených novým koronavírusom, no predovšetkým rozhodnutie vlády o nepredĺžení núdzového stavu, sú hlavnými faktormi opätovného spustenia aktivít súvisiacich s regulovaním parkovania v širšom centre mesta.
viac
14.04.2022
Práce na výstavbe kompostárne pokračujú
V meste Kežmarok pokračuje výstavba kompostárne, hotová by mala byť začiatkom leta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %