Sobota 11.07.2020
Dnes má meniny 
Milota
°C
16.11.2019 08:05

Vysoké Tatry: Koncepciu Tatranského ľadového dómu začali tvoriť už v máji


Na snímke jeden z rezbárov pracuje na detailoch okna počas stavby ľadového dómu na Hrebienku. FOTO TASR - Oliver Ondráš


Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v súčasnosti vyrastá najväčšia zimná turistická atrakcia v regióne. Hlavný sochár Adam Bakoš pre TASR potvrdil, že koncepcia Tatranského ľadového dómu sa začala tvoriť ešte v máji.


„Rozhodneme sa najprv, čo ideme robiť, keď sa zámer schváli, tak začnem počítať koľko kociek ľadu bude treba, koľko sochárov a koľko financií,“ priblížil proces Bakoš.       

Neskôr sa upravujú samotné nákresy diela, v minulosti si hlavný sochár robil aj maketu stavby, tento rok ju vynechal. Na majstrovskom ľadovom diele sa podieľa 21 sochárov a ďalších desať pomocníkov zo Španielska, Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska, pričom hlavnou témou dómu je tento rok katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná aj Chrám Matky Božej v Paríži. „Na stavbu sme použili 225 ton ľadu, čo je desať kamiónov, je to zhruba na rovnakej úrovni ako vlani. Samotná výstavba trvá približne tri týždne. Okrem sochárov tu máme aj tesárov, pretože veľa práce sa robí vo výškach,“ doplnil Bakoš.       

Najťažšie je podľa neho popasovať sa s výškou stavby. Hlavné veže majú desať metrov a jedna menšia vežička siaha až do výšky 12,5 metra. „Takto vysoko sme sa so stavbou ľadového chrámu ešte nikdy predtým nedostali,“ upozornil hlavný sochár, ktorý stavia najväčšiu tatranskú atrakciu už piaty rok. Problémy majú aj s počasím, ktoré nie je na tvorbu ľadového dómu ideálne, keďže tvorcovia potrebujú nízku vlhkosť, zamračenú oblohu a vnútornú teplotu na úrovni mínus päť až mínus desať stupňov Celzia. O teplotu vo vnútri kupoly sa stará klimatizácia a suchý vzduch vie sochárov dosť potrápiť. „Každý rok sa snažíme vymyslieť niečo nové, občas nás aj prekvapí, čo všetko sa z ľadu dá ešte urobiť a na tieto výzvy sa tešíme,“ skonštatoval Bakoš.       

Tatranský ľadový dóm bude pre návštevníkov prístupný od 22. novembra. Táto ľadová stavba je jedinečnou na Slovensku a podľa výkonnej riaditeľky oblastnej organizácie cestovného ruchu Lucie Blaškovej rozhodne stojí za návštevu. „Očarí precíznou prácou a detailmi, ktoré zvýrazní pôsobivé osvetlenie. Vďaka tomuto unikátu sa môžu návštevníci preniesť na chvíľu do tatranskej ľadovej rozprávky. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom, ktorých bude počas zimnej sezóny hneď niekoľko,“ upozornila.           

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2016
V Starom Smokovci otvoria Tricklandiu
Tricklandia je slovenský projekt založený na trick arte, umení optických ilúzií, ktorý ponúka zábavnú galériu rodinného typu. Jej súčasťou je aj zrkadlové bludisko.
viac
25.11.2016
Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je otvorený
Sochy v gotickom štýle, detailné línie a dielo pripomínajúce oltár Majstra Pavla z Levoče. Aj takýto je tohtoročný Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, ktorý je pre návštevníkov otvorený od dnešného dňa.
viac
23.11.2018
Tatranský ľadový dóm stavali sochári nepretržite 30 dní 12 hodín denne
Od piatka je na Hrebienku vo Vysokých Tatrách opäť otvorený Tatranský ľadový dóm, jedna z najväčších zimných turistických atrakcií v regióne. Sochári z niekoľkých krajín ho stavali nepretržite 30 dní, 12 hodín denne.
viac
22.11.2019
Zimnú sezónu otvorili spolu s Tatranským ľadovým dómom
Tatranský ľadový dóm, ktorý už tradične patrí k symbolom zimy v regióne, vo štvrtok po siedmy raz otvorili na Hrebienku v Starom Smokovci aj za účasti ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %