Snímka zdroj: (mhm).
V júli sa v hlavnom meste Slovenska konal 7. európsky samit regiónov a miest, kým počas týchto dní (2. – 4. novembra) sa tu koná 5. výročné fórum Dunajskej stratégie.
Súčasťou fóra bola aj 9. európska konferencia podunajských miest a regiónov za účasti primátorov a predstaviteľov podunajských miest a regiónov, ako aj predstaviteľov ďalších významných inštitúcií fungujúcich v rámci Dunajskej stratégie (Danube Civil Society Forum, Arge Donauländer, EUSDR a ďalšie).
Na konferencii (3. novembra) na záver slovenského ročného predsedníctva v Dunajskej stratégii, ktoré preberá Maďarsko, zároveň došlo k symbolickému odovzdaniu funkcie prezidenta CoDCR (Výkonného výboru Rady podunajských miest a regiónov), ktorú do tohto dňa zastával primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, primátorovi Ulmu Gunterovi Czischovi. Od neho ju približne pred rokom aj prevzal. Od 2. polroku 2017 by sa mal prezidentom Výkonného výboru Rady podunajských miest a regiónov stať primátor Budapešti István Tarlós ako primátor hlavného mesta novej predsedajúcej krajiny v Dunajskej stratégii.
Námestníčka primátora Ľudmila Farkašovská novému prezidentovi CoDCR popriala, aby pokračoval v napĺňaní myšlienok a cieľov Dunajskej stratégie s vedomím zodpovednosti za rozvoj a prosperitu celého podunajského regiónu, ktorý je motorom európskej integrácie, pričom ako uviedla: „Územie podunajských miest a regiónov je jednou z najvýznamnejších oblastí Európy. Je v záujme nás všetkých, aby sme Dunaj využívali ako spojovník pri budovaní a rozvoji rozumných a trvalo udržateľných podunajských miest. Som presvedčená, že k tomuto cieľu prispelo aj ročné predsedníctvo Bratislavy v Rade podunajských miest a regiónov.“
5. výročné fórum Dunajskej stratégie (Stratégie EÚ pre dunajský región) je vrcholným politickým a odborným podujatím v rámci ročného slovenského predsedníctva v Dunajskej stratégii, do ktorej sa Slovenská republika aktívne zapája a prispieva k plnohodnotnému rozvoju nadnárodnej spolupráce krajín v dunajskom regióne. Ten sám osebe, ako aj samotná rieka Dunaj predstavujú pre Európsku úniu do značnej miery osobitý fenomén, z ktorého treba vychádzať pri zabezpečovaní ochrany životného prostredia a podpore znalostnej ekonomiky na území podunajských miest a regiónov. Dunajská stratégia by mala podporovať spoločnú zodpovednosť krajín dunajského regiónu za ekonomický a spoločenský rozvoj krajín regiónu, prírodné a kultúrne dedičstvo.
Prostriedkom napĺňania Dunajskej stratégie na úrovni miest je činnosť Rady podunajských miest a regiónov, ktorá poskytuje asistenciu všetkým potenciálnym partnerom pri identifikovaní vhodných tém a spôsobov pre spoluprácu v implementácií stratégie. Okrem toho vystupuje ako jednotný politický hlas podunajských miest a regiónov v prezentácii ich spoločnej politiky a svojich obyvateľov. Slovenská republika Dunajskej stratégii začala predsedať v roku 2016, v súvislosti s čím sa tak primátor hlavného mesta SR Bratislavy stal prezidentom Rady podunajských miest a regiónov.