Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
08.06.2018 06:00

Váľanie mája vo Vysokej nad Kysucou


Ilustračná snímka: Ing. Ján Lisko


Počas prvej júnovej soboty, ktorá tento rok pripadla na 2. júna 2018, už ako býva zvykom a tradíciou sa konalo v ústredí obce Vysoká nad Kysucou váľanie „obecného mája".


Začiatok podujatia odštartovali dva alegorické vozy, ktoré od 15. hod. prechádzali obcou a spevom a tancom „zvolávali“ obyvateľov do centra obce. Masky tak postupne zvalili „hasičský" máj  vo Vyšnom Kelčove a máj pri domove dôchodcov.

Po príchode do centra obce začalo tradičné zjenávanie a hádka - či sa strom v podobe mája môže, alebo nemôže vyrúbať a na ktorej parcele sa nachádza. Po neodmysliteľnej komédii sa všetko šťastlivo skončilo zmierom. Drevorubačov, ale predovšetkým všetkých prítomných svojim spevom potešili Dievčence z Vysokej, FS Vysočanka a Ľudová hudba Muzička spod Grúňa. Po úspešnom zavalení mája maskami, za ktoré sa i tento rok prezliekli členovia OZ Lupežov, sa na námestí pred budovou obecného úradu začala ľudová zábava pod holým nebom. Až do neskorých nočných hodín hrala všetkým návštevníkom do tanca hudobná skupina REGEND BAND.

 

Autor: Nikola Zajacová, Mgr. Anton Varecha


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.10.2016
Vo Vysokej nad Kysucou oslávili štyristo rokov obce
Tam, kde sa rieka Kysuca hlboko zarezala do flyšu a oddelila Turzovskú vrchovinu od Javorníkov a príroda tak vytvorila nádherný kraj a kde sa na kopaniciach usadili pracovití ľudia, tu sa začala pred 400 rokmi písať história obce Vysoká nad Kysucou.
viac
19.08.2018
Medzinárodný futbalový turnaj obcí s názvom Vysoká
Medzinárodný futbalový turnaj obcí s názvom „Vysoká“ sa v tomto kalendárnom roku „dožil“ svojho jubilea. V sobotu 4. augusta 2018 sa konal už jeho 10. ročník a hostiteľskou obcou tentoraz po prvýkrát bola obec Vysoká nad Labem.
viac
02.09.2018
Vo Vysokej nad Kysucou stojí monumentálny dvojkríž
Vznik najdôležitejšieho zákona suverénneho nezávislého štátu - Ústavy SR si na Slovensku pripomíname vždy 1. septembra štátnym sviatkom.
viac
21.03.2019
Aj v tomto roku budú v meste vítať jar vynášaním Moreny
Tradičným vynášaním Moreny oslávia v piatok (22. 3.) príchod jari v Moldave nad Bodvou v okrese Košice - okolie. Akciu organizuje o 10. h na námestí pri miestnom penzióne mestské kultúrne stredisko v spolupráci so základnou školou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %