Štvrtok 04.03.2021
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
16.01.2021 12:15

V slovenských pohoriach napadlo do 80 centimetrov nového snehu


Ilustračná snímka


Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v sobotu v najvyšších polohách všetkých slovenských pohorí. Je to dôsledok poslednej periódy sneženia, počas ktorej napadlo do 80 centimetrov nového snehu, ten padal navyše za súčinnosti vetra.


Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. "Frontálny systém sa pohyboval od severozápadu, preto sú nové zrážky sústredené najmä na južne orientovaných expozíciách. Na severných expozíciách je problematická prisnežená povrchová inovať, ktorá sa vytvorila na povrchu snehovej pokrývky počas mrazivých dní pred príchodom frontu," opísal Buliak.       

Nebezpečné miesta sa tak podľa neho nachádzajú na všetkých orientáciách. "Dlhodobo nízke teploty neprajú stabilizácii snehovej pokrývky, preto je predpoklad, že v kritických miestach sa situácia bude zhoršovať. Sneh si zachováva prachový charakter, uvoľniť lavínu je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Počas dňa sa môžu vyskytovať aj spontánne lavíny," upozornil.       

V sobotu ráno pretrvávalo v horských oblastiach zamračené počasie so slabým snežením, nízkymi teplotami a silným vetrom severozápadných smerov, ktorý dosahoval v najvyšších polohách v nárazoch rýchlosť až 23 metrov za sekundu. Ranná teplota sa pohybovala od mínus 24 stupňov Celzia v najvyšších polohách po mínus 12 stupňov Celzia na podhorí.       

Sneh z poslednej periódy sneženia je uložený hlavne na južne orientovaných expozíciách. Sneh je v pohoriach rozložený veľmi nerovnomerne, najviac je akumulovaný v pásme hornej hranice lesa a na záveterných stranách hrebeňov. Na hrebeňoch sú často vytvorené mohutné preveje a záveje.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2017
Kam kráčaš agrokomplex?
Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky a Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky pozývajú na seminár o premenách slovenského vidieka a trendoch ďalšieho vývoja v agrorezorte a na vidieku, ktorý sa uskutoční 16. – 17. mája 2017 v Penzióne Harmónia*** v Modre.
viac
27.12.2019
Zasnežené Vianoce boli na celom Slovensku naposledy v roku 2002
Zasnežené Vianoce na celom Slovensku boli naposledy v roku 2002, teda pred 17 rokmi. Počas všetkých troch vianočných dní bolo vtedy v polohách do 700 metrov väčšinou od piatich do 15 centimetrov snehu, lokálne až okolo 20 centimetrov.
viac
28.05.2020
Pltníci začnú voziť ľudí okolo skál Margita a Besná
Strečnianski pltníci začnú od soboty (30. 5.) voziť ľudí po sedemkilometrovom úseku Váhu okolo skál Margita a Besná a popod dva strečnianske hrady.
viac
23.10.2020
Operatívna informácia k rokovaniam zastupiteľstiev
Združenie miest a obcí Slovenska sa intenzívne venuje usmerňovaniu a konzultáciám pre samosprávy vo vzťahu k organizovaniu a priebehu rokovaní obecných a mestských zastupiteľstiev v tomto náročnom období.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %