Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
11.08.2023 10:35

V septembri vyhlásia štvrtú výzvu na obnovu rodinných domov


Na snímke sprava dočasne poverený minister minister životného prostredia Milan Chrenko a generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúr počas tlačovej konferencie na tému - Štvrtá výzva na obnovu starších domov odštartuje v septembri - v Bratislave vo štvrtok 10. augusta 2023. Snímka zdroj: (tasr).


Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlási 6. septembra štvrtú výzvu na obnovu rodinných domov. Priniesť má zníženie skleníkových plynov, ale aj úsporu financií či nové pracovné miesta.


O finančný príspevok môže požiadať 10 000 záujemcov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia SR Milan Chrenko.

"Budovy môžu za spotrebu až 40 percent svetovej energie a sú zodpovedné za 36 percent emisií oxidu uhličitého v Európskej únii. Na Slovensku situácia nie je lepšia. Napríklad každý tretí rodinný dom postavený pred rokom 2001 nemá obnovené okná, strechu či obvodový plášť," povedal Chrenko. Pripomenul, že obnova domov tiež vytvára množstvo pracovných miest. "Vidíme to aj ako veľkú ekonomickú príležitosť pre rozvoj Slovenska," dodal.

V pripravovanej štvrtej výzve Obnov dom bude možné do nákladov zahrnúť aj úpravu komína, kotol na biomasu či batériové úložisko. "Maximálna výška príspevku je 15.000 eur pri úspore 30 až 60 percent a 19 000 eur pri úspore nad 60 percent primárnej energie," ozrejmil generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr s tým, že financujú 75 percent z celkových oprávnených výdavkov.

O príspevok môžu požiadať fyzické osoby, ktoré sú vlastníkmi rodinného domu postaveného pred rokom 2013. Zástupkyňa generálneho riaditeľa SAŽP Kristína Korčeková spresnila, že žiadateľ má po vyplnení formulára 90 dní na zaslanie žiadosti s povinnými prílohami.

Podotkla, že spustenie prihlasovania a vygenerovanie formulára je 9. októbra. "Keďže formulár bude zverejnený 6. septembra, žiadateľ sa môže pripraviť, aké údaje a v akej štruktúre budú vyžadované v októbri," doplnila.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.10.2022
O príspevok na obnovu rodinných domov bude možné požiadať od soboty
O príspevok na obnovu starších rodinných domov bude možné požiadať od soboty 15. októbra. Urobiť sa tak bude dať prostredníctvom webovej stránky www.obnovdom.sk. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
10.10.2023
SAŽP: O štvrtú výzvu z programu Obnov dom bol rekordný záujem
O štvrtú výzvu z programu Obnov dom bol rekordný záujem. Napriek kybernetickému útoku na server bolo 10.000 žiadostí zaregistrovaných za hodinu. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) útok prešetruje.
viac
10.11.2023
SAŽP: Mimoriadnu výzvu na obnovu domov plánuje spustiť 1. decembra
Mimoriadnu výzvu pre obce a mestá postihnuté zemetrasením a krupobitím plánuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) spustiť 1. decembra.
viac
15.04.2024
SAŽP pripravuje novú výzvu Obnov dom mini, na ktorú vyčlenila 36 miliónov eur
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravuje novú výzvu Obnov dom mini, na ktorú je vyčlenených 36 miliónov eur pre vyše 3060 žiadateľov. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval poverený generálny riaditeľ Juraj Moravčík.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %