Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
28.09.2021 12:05

V rímskom tábore v Iži vztýčili zástavu UNESCO


Rímsky tábor v Iži. Snímka zdroj: Komárno – Virtualne.sk


Zástava UNESCO má pripomínať návštevníkom tejto pamiatky nedávny historický zápis medzinárodnej archeologickej lokality Dunajského limesu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Nomináciu na zápis predložilo Slovensko spoločne s Nemeckom a Rakúskom.         

Lokalitu v Iži spravuje Podunajské múzeum v Komárne, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Nominačný projekt a zápis Dunajského limesu na prestížny zoznam UNESCO sú výsledkom takmer pätnásťročnej spolupráce partnerských inštitúcií zo všetkých zainteresovaných krajín, uviedol riaditeľ múzea Jozef Csütörtöky.       

Prestížny zápis pootvára tomuto významnému archeologickému priestoru dvere do sveta. "Štatistiky dokazujú, že nové lokality UNESCO sa postupne stanú turisticky zaujímavou a vyhľadávanou destináciou. Podunajské múzeum v Komárne ako správca rímskeho kastela v Iži bude pokračovať nielen v jeho pamiatkovej obnove a prezentácii s využitím najmodernejšej techniky, ale aj vo vytvorení a zabezpečení väčšieho komfortu pre návštevníkov," povedal Csütörtöky.       

Na území Slovenska sú súčasťou novej lokality svetového dedičstva UNESCO dve národné kultúrne pamiatky – rímsky vojenský tábor Gerulata v Bratislave-Rusovciach a Kelemantia v Iži. Rímsky tábor v Iži bol predsunutou pevnosťou na ľavom brehu Dunaja, jedinou svojho druhu na tomto úseku hranice, a tvoril predmostie legionárskej pevnosti Brigetio. Oba lokality sú dokladom dlhodobej, zhruba 400-ročnej rímskej prítomnosti na území dnešného Slovenska.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2017
Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo ďalších 5 prvkov
Dňa 6. novembra 2017 o 15. hodine sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku.
viac
11.10.2018
O zápise Kelemantie do zoznamu UNESCO sa rozhodne na budúci rok
Rímsky vojenský tábor Kelemantia v Iži (okres Komárno) je o krok bližšie k zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
viac
13.12.2019
Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO
Drotárstvo a jeho tradícia sa dostalo na reprezentatívny Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Rozhodli o tom vo štvrtok členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
viac
27.12.2019
Ďalším slovenským prvkom v zozname UNESCO by mohlo byť kovačické maliarstvo
Počet prvkov slovenského pôvodného umenia, ktoré sú zapísané vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, by mohol byť v roku 2020 opäť bohatší.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %