Snímka: OÚ Poprad
Pamiatku J. Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár.
Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra 2020 si Okresný úrad Poprad v spolupráci so Svetovým združením bývalých politických väzňov pripomenuli odhalením pamätnej tabule politikovi Demokratickej strany, povojnovému predsedovi Okresného národného výboru v Poprade a po 1948 politickému väzňovi Jánovi Bendíkovi, ktorý bol nespravodlivo perzekvovaný komunistickým režimom.
„Deň boja proti totalite, nám má pripomínať nielen historické udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu, ale aj fakt, že svet sa neustále mení a sloboda a demokracia nie sú niečím, čo je nám všetkým navždy garantované, ale treba si ich neustále brániť a že v pozadí všetkých historických udalosti sú aj konkrétni ľudia a ich osudy,“ povedal prednosta Okresného úradu Poprad Jozef Bednár.
Pamiatku Jána Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár. Ten zdôraznil, že na ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu, ťažké povojnové obdobie a napriek tomu si zachovali ľudskosť a čisté svedomie, nesmieme zabúdať.
Ján Bendík (1903 – 1970) bol rodákom zo Spišskej Teplice. Ako spoluzakladateľ ilegálneho Revolučného národného výboru v Poprade sa zapojil do príprav SNP. Po oslobodení bol ako funkcionár Demokratickej strany zvolený do Národného zhromaždenia ČSR a Slovenskej národnej rady. Po nástupe komunistov k moci bol nútený pracovať ako skladový robotník vo Svite. V septembri 1949 ho zatkli a odsúdili vo vykonštruovanom procese vojenským súdom spolu na 13 rokov za vlastizradu. V roku 1956 bol prepustený na amnestiu.