Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
23.01.2023 07:45

V Mestských lesoch objavili vzácny úkaz známy ako ľadová vata


Ľadová vata.


V Mestských lesoch v Bratislave sa nedávno objavil vzácny meteorologický úkaz. Ide o jav známy ako ľadová vata. Vzniká veľmi zriedkavo a je podmienený viacerými faktormi. Javu sa zvykne hovoriť aj ľadové vlasy.


"Zaujímavý nález sa podaril lesníkovi v lese nad Krasňanmi. Ide o vzácny meteorologický úkaz, ku ktorého vzniku je potrebných viacero faktorov, vrátane výskytu špecifického druhu huby," konštatuje mestská organizácia na sociálnej sieti.

Potvrdzuje to aj Slovenská mykologická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SAV). Podľa jej tajomníka Jána Červenku ide o vzácny úkaz, ktorý vzniká veľmi zriedkavo. Potrebné sú okrem iného vhodné poveternostné podmienky.

"Vlhká zima, rýchly pokles teploty tesne pod nulu a prítomnosť huby Exidiopsis effusa. Úkaz vzniká na dreve listnatých stromov na severnej pologuli, kde táto huba rastie," priblížil Červenka. Poznamenal, že úkaz môže vydržať niekoľko hodín až dní, v závislosti od vývoja teplôt.

Tento jav bol prvýkrát publikovaný v roku 1918. Podrobne ho zdokumentovali a objasnili nemeckí a švajčiarski vedci v roku 2015. Zistili, že okrem poveternostných podmienok je nutná aj prítomnosť tejto huby, inak sa ľad nesformuje do jemných vlasov či vaty.

Huba Exidiopsis effusa je jedným zo stoviek druhov takzvaných kôrnatcovitých húb. Huby z tejto skupiny tvoria ploché, k drevnému substrátu prirastené plodnice. Tento druh je zaujímavý práve tým, že svojou biologickou aktivitou napomáha vzniku javu známeho ako ľadová vata.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
Prvý domček na strome s možnosťou prenocovania nájdete pod Kačínom
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v stredu (5. 10.) slávnostne otvoril domček na strome v bratislavských mestských lesoch, v ktorom sa bude možné aj ubytovať. Domček na strome (Tree house) je prvý nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, ktorý ponúka takúto možnosť.
viac
23.07.2020
Na Peknej ceste mesto upraví budovu pôvodnej horárne
Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravujú obnovu pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v bratislavských Krasňanoch.
viac
15.04.2021
V Bratislave spustili opravu vinohradníckej cesty k horárni Krasňany
V Bratislave spustili opravu vinohradníckej cesty k rekreačnému areálu Horáreň Krasňany.
viac
02.12.2022
V mestských lesoch, v oblasti Kamzíka, budú v pondelok loviť diviaky
V bratislavských mestských lesoch, v oblasti Kamzíka, bude v pondelok (5. 12.) medzi 07.30 a 13.00 h hromadný odlov diviakov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %