Snímka z workshopu
Projekt „Efektívne pozemkové úpravy,“ ktorý je realizovaný v rámci spolupráce Združenia miest a obcí Slovenska a Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave dostáva praktické kontúry.
V Margecanoch sa uskutočnil prvý workshop na tému Pozemkové úpravy, ktorý bol spojený s prezentáciou, príkladmi dobrej praxe ako i diskusiou, ktorej súčasťou boli odpovede na otázky členov Regionálneho združenia miest a obcí Hnileckého regiónu.
Tematika pozemkových úprav je pre rozvoj územia s dôrazom na verejnoprospešné účely, nesporne jednou z dôležitých tém, s ktorými sa stretávame či už v súvislosti s IBV, vysporiadaním pozemkov, riešením ekologickej stability, vodozádržných opatrení, budovaním zelenej infraštruktúry, z hľadiska obmedzenia hospodárenia v dôsledku zonácie chránených pásiem, ako i vysporiadania osídlení marginalizovaných skupín.
Obsahom workshopu bola ako teoretická, tak i praktická prednáška Mgr. Maroša Pavloviča, PhD., LL.M, prodekana Katedry správneho a enviromentálneho práva a JUDr. Ľudovíta Máčaja, PhD.
Na úvod sme sa venovali významu a úlohám pozemkových úprav z pohľadu samospráv. Na to nadväzovala téma, aké sú kompetencie obcí pri pozemkových úpravách. Pozemkové úpravy prinášajú pre účastníkov konania benefity. Aké je postavenie starostu a odporúčania ako postupovať v rámci činnosti združenia účastníkov pozemkových úprav?
Tak tieto otázky boli zodpovedané v oboch častiach prednášky, po ktorých nasledovala diskusia, v rámci ktorej sa starostovia informovali o možnostiach riešení praktických problémov s vysporiadavaním pozemkov v katastrálnych územiach ich obcí. Aj napriek tomu, že nie všetky otázky sa týkali problematiky pozemkových úprav, boli odpovede na nich uspokojené. Zaujímavou otázkou pre prednášateľov bola otázka týkajúca sa vykonávania JPÚ pod osídleniami obývanými marginalizovanými skupinami.
Prednesený problém sa týkal zmeny podmienok v rámci financovania projektu zo strany štátu, ktoré viedli k neúspešnosti vykonania pozemkových úprav. Po krátkej analýze sme dospeli k záveru, že prišlo k pochybeniu zo strany správcu štátnych pozemkov a odhalili sme slabinu v nedostatočnej právnej úprave týkajúcej sa realizácie projektu. Táto skutočnosť viedla aj zástupcov právnickej fakulty k záveru, že JPÚ pod osídleniami MRK tak, ako sú upravené v zákone, budú musieť prejsť procesom novelizácie.
Riešením by pravdepodobne bolo exaktné stanovenie povinnosti správcu vo vydaní stanoviska týkajúceho sa poskytnutia konkrétnych náhradných pozemkov, ktoré by už v procese realizácie projektu nebolo možné zmeniť. Diskusia so zástupcami obcí je taktiež prínosná i pre zástupcov právnickej fakulty, ktorí na základe príkladov z praxe rozširujú vedecké poznatky v danej oblasti.
Druhé stretnutie sa v rámci spoločného projektu uskutoční pre členov Združenia miest a obcí Hornej Oravy.