Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
21.06.2019 11:50

V lete odštartuje v meste bikesharing, k dispozícii bude 65 bicyklov


Bikesharing bude od leta fungovať aj v Poprade / TASR


V lete spustia v Poprade projekt bikesharingu. Tamojší poslanci totiž vzali na vedomie informatívnu správu, ktorú na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva prezentovala radnica.


Samospráva tak odštartuje spoluprácu so spoločnosťou Antik Telecom, s.r.o., Košice, ktorá okrem iného zabezpečí dostatočný počet bicyklov.       

V prípade bikesharingu ide o nový druh služby, prostredníctvom ktorej si môže záujemca za podmienok stanovených prevádzkovateľom krátkodobo zapožičať bicykel a následne ho vrátiť na ktoromkoľvek verejne dostupnom mieste. Podľa radnice je bikesharing alternatívny a doplňujúci druh dopravy ku klasickej verejnej preprave, resp. individuálnej automobilovej doprave v meste. Bude určený najmä pre obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta.       

Bicykle budú vo vlastníctve uvedenej spoločnosti a užívatelia ich môžu využívať sedem dní v týždni v predpokladanom hlavnom prevádzkovom období marec až október. Túto službu by mohli záujemcovia využívať od augusta tohto roka, pričom prevádzkovateľ dodá 65 mechanických bicyklov. Tie následne budú rozmiestnené na území mesta podľa vytypovaných lokalít. Primátor Popradu Anton Danko na rokovaní zastupiteľstva informoval, že zastávky pre bicykle budú napr. pri Aréne Poprad, zimnom štadióne, obchodnom centre na námestí, akvaparku a v ďalších mestských častiach.       

Spoločnosť bude vykonávať opravy bicyklov, pravidelnú údržbu a rozvoj softvéru umožňujúceho vzájomnú komunikáciu. Dodá tiež mestu potrebný počet mobilných stĺpikov s označením bikesharingu, ktoré umiestnia na verejných priestoroch odporúčaných na parkovanie bicyklov.       

Úlohou radnice bude vybrať lokality, v ktorých by mohli byť tieto ekologické dopravné prostriedky umiestnené. Samospráva tiež zabezpečí verejný poriadok v súvislosti s prevádzkou bikesharingu, v prípade obmedzovania dopravy či parkovania na zeleni. O vyhradených priestoroch bude zároveň informovať užívateľov bicyklov prostredníctvom webovej stránky. Danko verí, že o túto službu bude v Poprade záujem.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2021
Mesto chce časť dopravy nahradiť zdieľanými elektrobicyklami
Mesto Topoľčany pripravuje projekt zdieľaných bicyklov. Mestskí poslanci na svojom zasadnutí v stredu schválili predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
06.07.2021
Schválená regionálna stratégia má podporiť inovácie
Podporiť inovácie a inovačný ekosystém v kraji je cieľom Regionálnej inovačnej stratégie (RIS) Košického kraja. Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) ju schválilo na zasadnutí minulý týždeň.
viac
15.12.2021
Rozpočet mesta Lučenec na rok 2022 bude vo výške takmer 33 miliónov eur
Poslanci mesta Lučenec na pondelňajšom (13. 12.) zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) schválili vyrovnaný mestský rozpočet na budúci rok vo výške takmer 33 miliónov eur.
viac
21.02.2022
Za umiestnenie letných terás v meste sa nebude platiť ani tento rok
Prevádzkovatelia letných terás v Poprade nebudú musieť v tomto roku, rovnako ako vlani, platiť dane za záber verejného priestranstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %