Ilustračná snímka
Divadlo teatrálnej skratky predstaví v Krajskom múzeu v Prešove dramatizovaný pohľad do regionálnych dejín. Nebude sa však bojovať ale zabávať. Ako to v minulosti vyzeralo a aké tajomstvá ukrývala cisárovná Sisi sa návštevníci múzea dozvedia už túto nedeľu v Rákociho paláci.
Keď šľachtici práve nebojovali, radi sa zabávali. V rámci 3. ročníka Leta s Rákocim preto Krajské múzeum v Prešove ponúka predstavenie a dramatizované čítanie práve s touto tematikou. Všetko prebehne pod taktovkou režiséra, scenáristu a herca Petra Karpinského, spisovateľa a vysokoškolského pedagóga.
Hlavným bodom programu bude hra o Irme Sztárayovej. Táto zaujímavá žena, ktorá sa narodila v Starom a zomrela v Sobranciach, bola od roku 1894 dvornou dámou a najbližšou spoločníčkou jej Veličenstva cisárovnej Alžbety, známej ako Sisi.
„Cisárovnú sprevádzala na všetkých jej cestách a poznala jej dôverné tajomstvá. Bola pri nej aj v osudný deň 10. septembra 1898 v Ženeve, kedy cisárovnú smrteľne zranil atentátnik“ hovorí o podujatí riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka tohto projektu PhDr. Mária Kotorová, PhD.
V ďalšom programe odznie poézia, spev a tanec. Dramatizovaným čítaním sa diváci prenesú do Markušoviec, kde sídlil grófsky rod Mariássi.
„Dozvedia sa rôzne informácie o oprave kaštieľa či výstavbe letohrádku Dardanely, ale aj zaujímavosti o plánovanej cisárskej návšteve“ prezradila Kotorová.
Po zaujímavom divadelnom predstavení si môžu návštevníci múzea prezrieť historickú expozíciu, kde je vystavená aj čipkovaná šatôčka, ktorá sa pripisuje cisárovnej Alžbete, ale aj ďalšie cenné exponáty z minulosti Prešova a jeho okolia. Vo výstavných priestoroch je predstavená aj skvostná kolekcia petrolejových lámp z poľského Krosna, ktoré spravuje najcennejšiu zbierku lámp na svete.
Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.