Pondelok 21.04.2025
Dnes má meniny 
Ervín
°C
25.06.2018 12:59

Kniha pre záhradkárov z roku 1803 je svojimi radami užitočná i dnes


Snímka TASR


Knihu, v ktorej záhradkári v minulosti nachádzali rady ako pestovať stromy a bojovať proti škodcom dodnes uchováva vo svojej zbierke Krajské múzeum v Prešove. Rady, ktoré platili kedysi sú podľa literárnej historičky Krajského múzea v Prešove Viery Kačmaríkovej aktuálne i dnes.


Knihu z roku 1803 s názvom Zpráva užitečné záhradné stromy na nejlechčejši způsob vyvodiť a obchodiť – na slovenský jazyk přeložená, tu i tam podokladaná a dvěma na konci přídavkami zaopatrená z nemeckého originálu preložil a doplnil slovenský učiteľ Samuel Fabry, ktorý pôsobil v Sabinove.       

"Jeho úlohou bolo, keďže to patrí do obdobia neskorého osvietenstva, vzdelávať mravnostne ľudí. Nešlo len o to, naučiť ich čítať a písať, ale predovšetkým, aby sa naučili správne hospodáriť, alebo aby sa vyučili nejakému remeslu. Takže táto kniha pojednáva o tom, ako sa naučiť pestovať stromy, ako sa o ne starať, ako bojovať so škodcami," priblížila pre TASR Kačmaríková.       

Autorom originálu je F. X.  Geiger. Súčasťou knihy sú dva dodatky, ktoré vložil Fabry, jeden je písaný jeho rukopisom. "Pojednáva o tom, ako sa starať o drobné záhradkárstvo, čiže ako pestovať žeruchu, šalát a podobne," doplnila Kačmáriková. Druhou vsuvkou je Fabryho preklad od nemeckého gazdu z roku 1797.       

"Interesantné sú napríklad tiež údaje o tom, ako zachraňovať človeka, ktorý bol zasiahnutý bleskom. Keďže bolo v tomto období mnoho záznamov o tom, že sa ľudia dokázali prebrať aj v hrobe, tak nachádzali spôsoby, ako tomu predísť. Jeden z prostriedkov bol, že človek zasiahnutý bleskom, ktorý bol pokladaný za mŕtveho, sa okamžite uzemnil, teda nahý sa položil do zeme a zahrabal sa až po hlavu na niekoľko hodín," vysvetlila literárna historička.       

V knihe je podľa nej možné nájsť i rady, ako sa chrániť pred škodcami a chorobami stromov, ktoré sú známe i dnes. "Spomína tam múčnatku, kučeravosť, alebo vošky, s ktorými bojujeme aj v súčasnosti. Používali sa samozrejme bio alebo eko postreky. Napríklad, namáčal sa tabak alebo žihľava a z toho sa urobil macerát," doplnila Kačmaríková.       

Kniha je súčasťou zbierky literárna história a momentálne nie je inštalovaná. "V budúcnosti ju plánujeme vystaviť," dodala Kačmáriková s tým, že v prípade záujmu je dostupná k nahliadnutiu.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2018
V krajskom múzeu v Prešove spoznáte dejiny osvetlenia
V Rákociho paláci zažiaria vzácne petrolejové lampy. Návštevníci sa dozvedia aj to, ako to bolo s osvetlením od praveku až po vynájdenie elektriny. Zároveň spoznajú aj kus histórie, v ktorej dominovali petrolejové svietidlá a prototyp prvej petrolejovej lampy.
viac
14.11.2018
V Rákociho paláci ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu
V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.
viac
22.04.2020
Krajské múzeum v Prešove prešlo v čase krízy do online priestoru
Krajské múzeum v Prešove spustilo nové online súťaže. Takýmto spôsobom chce pomôcť rodičom a učiteľom pri vytváraní alternatívneho programu pre deti obmedzované karanténou.
viac
05.06.2020
V Rákociho paláci vystavujú unikátne dielo Jána Lazoríka
Krajské múzeum v Prešove predstaví autentické fotografie zberateľa hmotnej a duchovnej ľudovej kultúry šarišského regiónu Jána Lazoríka. Tie svojou témou približujú ťažký život roľníkov na východnom Slovensku ako aj náročnú cestu obilného zrna až k finálnemu produktu, chlebu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa