Krajské múzeum v Prešove.
Prešovčanom prischlo pomenovanie Koňare. V Krajskom múzeu v Prešove v týchto dňoch sprístupnia výstavu Koňare s podtitulom Tradícia chovu koní v Prešove a okolí. Jej autorom je Igor Lazorík. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. marca.
„Chov koní v Prešove a jeho význam je úzko spätý s dobovými vojenskými, národohospodárskymi i športovými potrebami. Ťažiskom výstavy je história Štátneho žrebčinca v Prešove, jedného z najstarších chovateľských ústavov koní v rámci rakúsko-uhorskej monarchie. Už od svojho vzniku v roku 1859, v medzivojnovom období, aj po roku 1945 predstavoval významné stredisko plemenitby koní,“ uviedol Lazorík.
Štátny žrebčinec v Prešove od roku 1962 postupne premiestnili do neďalekého Veľkého Šariša a jeho pôvodné objekty na Sabinovskej ulici boli v roku 1975 asanované. Jeho význam a jedinečnosť v novodobej histórii Prešova potvrdili prešovskí mestskí poslanci, ktorí na zastupiteľstve na sklonku minulého roka schválili zaradenie prešovského žrebčinca medzi pamätihodnosti mesta.
Výstava Koňare písomnými a fotodokumentačnými materiálmi dokladuje skutočnosť, že napriek zmenám spoločensko-ekonomických pomerov, modernizácii a zavádzaniu techniky do poľnohospodárstva, tradícia chovu koní v regióne Šariša nebola prerušená. Poukazuje tiež na význam a dôležitosť koní v civilizačnom procese, pri love, v rozvoji dopravy, obchodu, pošty, v poľnohospodárskom i lesnom hospodárstve.
Je tiež pripomienkou na výrazné osobnosti z oblasti chovateľstva a šľachtenia koní i z oblasti jazdeckého športu. Obsahuje množstvo autentických fotografií i trojrozmerných exponátov. Diváci si na výstave môžu pozrieť zachované interiérové doplnky žrebčinca, umelecké predmety s jazdeckou tematikou i vzácne víťazné trofeje.