Súťaž preverí najmä technické zručnosti, vedomosti a kreativitu. (Foto: Facebook - First Lego League na Slovensku)
Technické vedomosti, zručnosti i kreativitu si dnes v Košiciach meria v medzinárodnej súťaži v robotike 21 mládežníckych tímov z piatich krajín. Ide o stredoeurópske semifinále celosvetového turnaja First Lego League.
V konkurencii Česka, Maďarska, Poľska a Rumunska má najväčšie zastúpenie Slovensko - až 12 družstiev. "Na Slovensku máme najväčší počet regionálnych kôl, čiže na počet obyvateľov sme na tom zo strednej Európy najlepšie," priblížil jeden z organizátorov súťaže Jozef Svetlík zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Súťažiaci od desať do 16 rokov prechádzajú rôznymi úlohami, trénujú technické zručnosti v konštrukcii a programovaní robotov, ale aj rozvíjajú prezentačné zručnosti, učia sa komunikácii a tímovej spolupráci.
Z lego dielov a rôznych súčiastok musia pritom postaviť robota, ktorý na hracom stole plní rôzne určené úlohy. Súčasťou súťaže je aj prezentácia výskumného projektu, tento rok je to odpadové hospodárstvo. Hodnotenie prebieha v štyroch kategóriách, celkový víťaz vzíde na základe súčtu bodov. "Štyria najlepší postúpia do celoeurópskeho kola," doplnil Svetlík. Súťaž spoluorganizuje klaster Košice IT Valley, ktorý si za cieľ kladie aktívnu podporu vzdelávania a nadania mladých ľudí v informačných technológiách. Snahou je pritom motivovať mládež a ukazovať, aké vedomosti budú potrebné pre budúcnosť.
"Mechatronika, senzorika a robotika sú tak tesne prepojené s oblasťou Internet of Things a všetky decká, ktoré sa tejto oblasti venujú, budú mať zaručené pracovné príležitosti, či už v oblasti IT, alebo v ďalších sektoroch života," uviedol predseda Správnej rady Košice IT Valley Ivan Hruška. Jeho želaním je, aby sa podarilo v Košiciach zrealizovať v budúcnosti celoeurópske kolo tejto súťaže. Jeden zo zúčastnených štvorčlenných tímov prišiel zo základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku. "Naši žiaci sa už dlhšie venujú robotike a trávia takto popoludnia v škole. Prvotný záujem je, máme tri krúžky - zhruba 36 detí robí s legom, ale postupne sa vykryštalizuje štyri - päť detí, ktoré sú schopné aj medzinárodných súťaží," uviedol pre TASR riaditeľ školy Marián Žiška.